Qendra tregtare krijon kabina playstation për meshkujt e mërzitur


Qendra tregtare Global Harbour Shanghai sapo ka lançuar kabinat e lojës që kanë për qëllim të argëtojnë meshkujt të cilët presin të dashurat e tyre të përfundojnë blerjet.Kabina, të cilën qendra i quan “kabina e burrave,” i fton lojëtarët në një sedilje të rehatshme përballë një kompjuteri lojërash të pajisur me leva.

Këtë muaj ata kanë vënë në përdorim vetëm 4 kabina. Ja çfarë pamje kanë ato:

qendra-tregtare-krijon-kabina-playstation-per-meshkujt-e-merzitur-businessmag

qendra-tregtare-krijon-kabina-playstation-per-meshkujt-e-merzitur-businessmag

qendra-tregtare-krijon-kabina-playstation-per-meshkujt-e-merzitur-businessmag

Shumë njerëz online e kanë quajtur këtë risi jo të drejtë dhe seksiste:

“Unë jam vajzë, por edhe unë dua të luaj,” shkruan një përdoruese në Weibo.

Por ka dhe nga ata që e mbështesin këtë ide:

“Që sot, unë do ta shoqëroj të dashurën time çdo ditë për shopping,” komenton një mashkull.

Le të shpresojmë që ky trend do të përhapet në vende të tjera, përfshirë dhe Shqipërinë.

/Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale