Qendra e të dhënave nënujore e Microsoft nxirret nga oqeani pas dy vjetësh

Dy vjet më parë, Microsoft fundosi një qendër të dhënash një qendër të dhënash në brigjet e Orkney në një eksperiment të çuditshëm. Kjo qendër e të dhënave tani është nxjerrë nga fundi i oqeanit dhe studiuesit e Microsoft po vlerësojnë se si ka përforcuar, dhe çfarë mund të mësojnë prej saj për efikasitetin e energjisë. Në përfundimin nga të dhënat e para kanë dalë në përfundim se cilindri i mbushur me server kishte një normë më të ulët dëmtimi sesa një qendër konvenciale e të dhënave.  Kur kontenierin e nxorën rreth gjysmë milje në det të hapur, pasi ishte vendosur atje në maj të 2018, vetëm tetë nga 855 servera në bord ishin dëmtuar.

“Shkalla e dëmtimeve tonë në ujë është një e teta e asaj që shohim në tokë.”- ka thënë Ben Cutler, i cili ka udhëhequr atë që Microsoft e quan “Project Natick”. Ekipi po spekulon ndoshta se kjo gjë mund të lidhet me faktin se nuk kishte njerëz në bord dhe se azoti u përhap më shumë sesa oksigjeni në kapsulë.

LEXO: Mjeti i ri i Microsoft identifikon fotot dhe videot e manipuluara

Orkney, u zgjodh për provë nga Microsoft, pjesërisht sepse ishte një qendër për kërkimin e energjisë së rinovueshme në një vend ku klima është e butë ndoshta edhe e ftohtë. Ideja ishte që kostoja e ftohjes së kompjuterëve do të ishte më e ulët nëse do të ishin nën ujë. Cilindri i bardhë doli nga ujërat e ftohtë me një shtresë algash, barishte dhe anemonash detare pas një operacioni një ditor. Por brenda, qendra e të dhënave funksiononte mirë dhe tani po shqyrtohet nga afër, në mënyrë që ekipi hulumtues të mësojë më shumë.

Projekti Natick ishte pjesërisht për të parë nëse grupe të qendrave të vogla të të dhënave nënujore për përdorim afatshkurtër, mund të jenë një propozim komercial, por gjithashtu një përpjekje për të mësuar mësime më të gjera në lidhje me efikasitetin e energjisë në informatikë.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale