PunPun-Startups Battle, TV show më interesant për sipërmarrjen - Business Magazine Albania

PunPun-Startups Battle, TV show më interesant për sipërmarrjen


Ditën e djeshme në ambientet e ICK-së në Prishtinë, u mbajt konferenca për shtyp, ku u prezantua fillimi i TV show-it dhe garës më interesante për biznese të reja, PunPun-Startups Battle, i cili do të fillojë të transmetohet nga 21 Qershori, në Klan Kosova.

Ky format është ideuar nga Kolegji Universum dhe realizohet në partneritet me Trembelat dhe Innovation Center Kosovo, ndërsa mbështetet nga GIZ-i gjerman dhe Banka Ekonomike.

PunPun-Startups Battle, e cila bazohet në modelin e mirënjohur botëror, “Get in the Ring” (GITR), do të jetë një betejë dhe platformë për 32 biznese të reja dhe inovative, të cilat garojnë mes tyre për çmimin e madh prej 10.000 euro.

Ky Show ka gjithsej 17 episode dhe për çdo episod garojnë nga 4 biznese të reja (startup), nga të cilat juria profesionale përzgjedh dy fitues për të vazhduar rrugën në çerekfinale, gjysmëfinale dhe finale. Që të katër finalistët fitojnë çmime të rëndësishme nga ICK dhe Kolegji Universum.

Alejtin Berisha, drejtor ekzekutiv në Kolegjin Universum dhe ideator i Startups Battle foli për rëndësinë e këtij emisioni në inspirimin e të rinjve për sipërmarrje dhe misionin e Kolegjit Universum për të përkrahur sipërmarrësin në të gjitha format. “Në Kolegjin Universum ne besojmë fuqishëm në sipërmarrjen si promotore e zhvillimit ekonomik dhe krijimit të vendeve të reja të punës në Kosovë. Për ne, sipërmarrësi është heroi i vërtetë i Kosovës”, tha Berisha.

Yll Rugova nga Trembelat tregoi për misionin e tyre me emisionin edukativ PunPun dhe si i kanë bashkuar forcat me Kolegjin Universum dhe ICK-në për të sjellë një format të ri dhe inovativ, i cili jo vetëm do të sjellë shumë argëtim në shtëpitë tona, por edhe edukim dhe inspirim për sipërmarrjen. Ai foli mbi përvojën e tyre me dy edicionet e Pun Pun dhe kontributin e tyre në këtë bashkëpunim të ri.

Shpend Lila nga ICK foli për rolin e ICK-së në zhvillimin e sipërmarrjes në Kosovë dhe pse ata i janë bashkuar këtij formati.

“Në ICK ne çdo ditë punojmë për të mbështetur sipërmarrësit e rinj, ndërsa këtë herë kemi vendosur që këtë ta bëjmë edhe përmes një show televiziv, duke rritur kështu ndikimin tonë në Kosovë. Për më shumë ekipet fituese do të inkubohen në ICK, ku do të përfitojnë grante për fillimin e biznesit, si dhe konsulencë, mentorim dhe trajnime të vazhdueshme deri në dy vite,” theksoi Lila.

Ai foli edhe për përzgjedhjen dhe trajnimin që është duke u bërë me biznese gjatë kësaj jave nga Kolegji Universum dhe ICK në mënyrë që bizneset, të cilat do të prezantojnë në këtë show të jenë sa më të përgatitura.

Ndërsa Gent Fetahaj nga Organizata Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar GIZ tregoi arsyet se pse GIZ ka vendosur të mbështetë këtë emision, duke treguar edhe për objektivat e GIZ-it gjerman në mbështetje të punësimit, vetëpunësimit dhe inovacionit.

PunPun Startups Battle do të fillojë transmetimin në Klan Kosova nga 21 Qershori dhe do të vazhdojë deri me 20 Nëntor në finalen e madhe.

burimi: telegrafi

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0