Punonjësit e BMW, Mercedes dhe Porsche tani do të punojnë 28 orë në javë

Punonjësit e BMW, Mercedes dhe Porsche tani do të punojnë 28 orë në javë


Një sindikatë industriale gjermane ka fituar të drejtën që punëtorët e saj të punojnë vetëm 28 orë në javë në një marrëveshje që mund të ndikojë pothuajse 4 milion njerëz në vend.

IG Metall, sindikata më e madhe në Gjermani për punonjësit e metalit dhe inxhinierisë, arriti marrëveshjen e cila do të lejojë stafin të zbresë nga 35 orë në vetëm 28 orë në javë për dy vjet, në rastet kur ata duhet të kujdesen për fëmijët, të afërm të moshuar ose të sëmurë.

Një javë pune prej 28 orësh është e barabartë me rreth pesë orë dhe 40 minuta punë për pesë ditë, nga 7 orë në ditë. Në Mbretërinë e Bashkuar, një javë standarde pune është 40 orë.

“Marrëveshja është një moment historik në rrugën drejt një bote moderne të vetë-përcaktuar,” tha Jörg Hofmann, kreu i sindikatës.

“Ja vlejti e gjithë përpjekja. Ne kemi hedhur themelet për një sistem fleksibël të kohës së punës”, tha Rainer Dugler, kreu i shoqatës së punëdhënësve për industrinë.

Aktualisht, marrëveshja e re është vetëm për industritë metalike dhe elektrike në Baden-Wuerttemberg, një shtet në jugperëndim të Gjermanisë dhe prek rreth 900,000 punëtorë. Megjithatë, ajo së shpejti do të përfshijë pjesën tjetër të punëtorëve të metalit dhe elektrikë të vendit, rreth 3.9 milionë njerëz.

Kompanitë me punëtorë të përfaqësuar nga IG Metall përfshijnë BMW, Mercedes, Airbus dhe Porsche.

Punëtorët e IG Metall do të marrin gjithashtu një rritje pagash prej 4.3% si pjesë e paketës së re të punësimit.

Marrëveshja pasqyron një përparim të madh për punën fleksibël në Evropë dhe vjen pjesërisht si përgjigje ndaj rritjes së ekonomisë së ashtuquajtur “Gig”, ku punëtorët janë në gjendje të kontrollojnë orët e tyre me lehtësi pa qenë nevoja për ato kontratat me kohë të plotë.

/BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0