Punëtorët japonezë më në fund përjetojnë rritje të pagave

Punëtorët japonezë më në fund përjetojnë rritje të pagave

Punëtorët japonezë po përjetojnë një rritje të rëndësishme në pagat e tyre, duke shënuar ritmin më të shpejtë të rritjes në 28 vite. Qeveria inkurajoi kompanitë të ndihmojnë punonjësit në përballimin e rritjes së çmimeve, duke çuar në një rritje prej 1.8% të pagave krahasuar me vitin e kaluar.

Megjithatë, pavarësisht kësaj rritjeje, fuqia e blerjes reale e individëve vazhdoi të zbresë për shkak të inflacionit. Norma e inflacionit në Japoni ka qenë në rritje për më shumë se një vit, e shtyrë nga faktorë si lehtësimi i kufizimeve të pandemisë, lufta në Ukrainë që ndikon në koston e mallrave kyçe dhe dobësimi i monedhës së vendit.

Lexo:Sesion informacioni për nisjen e Karrierës në fushën e programimit

Pagat e pamundura të punëtorëve japonezë kanë qenë një çështje e gjatëparëndjekur, me inflacion që ka qenë pothuajse i padukshëm për dekada. Si përgjigje ndaj rritjes së kostos së jetesës, Kryeministri Fumio Kishida u bëri thirrje punëdhënësve të ndërmarrin veprime.

Kompanitë si Fast Retailing, Toyota dhe Honda reaguan duke njoftuar rritje të pagave për punonjësit e tyre. Rengo, sindikata më e madhe tregtare e Japonisë, raportoi se firmat pranuan rritjet më të mëdha të pagave në tre dekada gjatë bisedave vjetore për punën. Kjo ndryshim në rritjen e pagave po perceptohet si një ndryshim simbolik në ekonominë japoneze, dhe analistët besojnë se ajo mund të ushtrojë presion të vazhdueshëm në rritjen e pagave, sidomos tani kur burimi i fuqisë punëtore të vendit po zvogëlohet.

Kompanitë si Fast Retailing synojnë të shpërblejnë punonjësit në mënyrë adekuate për aftësitë dhe ambiciet e tyre, duke u përputhur me standardet globale për të forcuar potencialin e rritjes dhe konkurrencën. Toyota dhe Honda gjithashtu shprehën shpresën se këto rritje të pagave do të kenë efekte pozitive në industrinë e makinave dhe do të nxisin diskutime konstruktive midis punës dhe menaxhimit. Fondet shtesë do ti përfitojnë kryesisht punonjësit e rinj nëpërmjet rritjes së pagave fillestare.

 

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0