Pse po bien çmimet e makinave elektrike? Arsyeja do t’ju surprizojë - Business Magazine Albania

Pse po bien çmimet e makinave elektrike? Arsyeja do t’ju surprizojë

Litiumi, përbërësi kryesor në pothuajse të gjitha bateritë e makinave elektrike, është bërë aq i çmuar sa shpesh quhet ari i bardhë. Por diçka befasuese ka ndodhur kohët e fundit: çmimi i metalit ka rënë, duke ndihmuar që automjetet elektrike të bëhen më të përballueshme.

Që nga janari, çmimi i litiumit ka rënë gati 20 për qind, sipas Benchmark Minerals, edhe pse shitjet e automjeteve elektrike janë rritur. Kobalti, një tjetër material i rëndësishëm i baterive, ka rënë me më shumë se gjysmën. Bakri, thelbësor për motorët elektrikë dhe bateritë, ka rënë rreth 18 për qind, edhe pse minierat e SHBA dhe vendet e pasura me bakër si Peruja po përpiqen të rrisin prodhimin.

Lëvizjet e forta kanë ngatërruar shumë analistë të cilët parashikuan se çmimet do të qëndronin të larta, apo edhe do të rriteshin, duke ngadalësuar kalimin në forma më të pastra të transportit, një komponent thelbësor i përpjekjeve për të kufizuar ndryshimet klimatike.

Në vend të kësaj, rënia e çmimeve të mallrave e ka bërë më të lehtë për prodhuesit e makinave uljen e çmimeve për automjetet elektrike. Këtë muaj, Tesla uli çmimet e dy makinave të saj më të shtrenjta, modelit S sedan dhe automjetit sportiv Model X, me mijëra dollarë.

Lexo edhe: BMW prodhon makinën e parë me hidrogjen. I pari prodhues europian me një iniciativë të tillë

Kjo pasoi shkurtimet në janar nga Tesla në Modelin e saj më të përballueshëm 3 dhe Model Y, dhe nga Ford Motor në Mustang Mach-E të saj. Çmimi mesatar i një automjeti elektrik në Shtetet e Bashkuara ra me 1000 dollarë në shkurt krahasuar me janarin, sipas Kelley Blue Book.

“Për automjetet elektrike, pengesa kryesore është kostoja,” tha Kang Sun, shefi ekzekutiv i Amprius Technologies, një prodhues i ri i baterive që këtë muaj njoftoi planet për një fabrikë në Kolorado. Rënia e çmimit të litiumit, tha ai, “do të promovojë shitjet e makinave elektrike.”

Dr. Sun mendon se çmimet mund të bien shumë më tej, sepse kërkesa për metal nuk është rritur aq shpejt sa prisnin disa në industri.

Ashtu si me çdo mall, ekziston një gamë e gjerë opinionesh se çfarë ka shkaktuar rënien e fundit të çmimeve dhe se sa do të kushtojë litiumi në muajt dhe vitet e ardhshme./ New York Times 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0