Pse ka humbur njeriu më i pasur i Japonisë 1.4 miliardë $ brenda ditës? - Business Magazine Albania

Pse ka humbur njeriu më i pasur i Japonisë 1.4 miliardë $ brenda ditës?


Njeriu më i pasur në Japoni, Tadashi Yanai, humbi 1.4 bilionë dollarë brenda një dite këtë të premte, pasi kompania e tij “Fast Retailing” e cila zotëron edhe atë të veshjeve “Uniqlo” pësoi një rënie të kapitalit prej 6.7%.

Sipas indeksit të miliarderëve “Bloomberg”, kryetari dhe themeluesi i kompanisë ka pësuar humbjen më të madhe të pasurisë në mesin e 500-të personave më të pasur në botë.

Kompania japoneze e veshjeve “Uniqlo” ka fajësuar motin e ngrohtë, i cili sipas saj është bërë shkak i pengimit të shitjeve të rrobave dimërore gjë që ka sjellë edhe uljen drastike të të ardhurave.

burimi: oranews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0