Pse duhet t'i lini njerëzit të dështojnë tani, që të mund të kenë sukses më vonë - Business Magazine Albania

Pse duhet t’i lini njerëzit të dështojnë tani, që të mund të kenë sukses më vonë

Sukses

Si udhëheqës, mund të ndiheni më të sigurt për të gjithë kur merrni vetë vendimet e mëdha. Por, kur u jepni përgjigje të lehta pyetjeve të punonjësve, si “A është në rregull?”, ju hiqni edhe diçka prej tyre: lirinë e tyre.

Largimi i dikujt nga përgjegjësia për veprimet e tyre nuk është t’i bësh një nder. Në rastin më të mirë, ai u mëson atyre se dështimi nuk ka pasoja, dhe në rastin më të keq, mund t’u mësojë atyre se asgjë që bëjnë nuk ka fare rëndësi. Punonjësit gjithashtu priren ta kërkojnë këtë lloj miratimi si një lloj rrjete sigurie, edhe nëse nuk e kuptojnë se po e bëjnë atë. Por, biznesi juaj do të rritet shumë më shpejt dhe me shumë më tepër stabilitet nëse u besoni atyre që të zotërojnë rezultatet e zgjedhjeve të tyre.

Sigurisht, të lini punonjësit tuaj të marrin vendimet e tyre dhe të zotërojnë rezultatin do të thotë që dështimi bëhet një rrezik real. Por, në shumë raste, kostot që vijnë nga privimi i ekipit nga agjencia janë shumë më të mëdha. Por, si udhëheqës, detyra juaj nuk është të bëni gjithçka vetë. Është të balancosh rreziqet e një situate të caktuar me mundësitë që ajo paraqet dhe më pas të ofrojë një nivel të përshtatshëm udhëzimi.

Në shumicën e rasteve, rregulli i përgjithshëm është i thjeshtë: sa më shumë të humbisni në një situatë, aq më praktik duhet të jeni. Duke kursyer mundësitë e të mësuarit për situata që ka të ngjarë të mos shkaktojnë dëme katastrofike edhe nëse ndodh që të dalin jashtë binarëve, ju i ofroni ekipit tuaj një mënyrë për t’u rritur që nuk kërkon që ju të merrni rreziqe ekzistenciale me biznesin.

Megjithatë, lënia e njerëzve të dështojnë është një pjesë e domosdoshme për t’i ndihmuar ata të lulëzojnë. Ai i ndihmon ata të krijojnë besim, të marrin vendime më të mira dhe të rrisin shtrirjen e përgjegjësive të tyre me kalimin e kohës. Përfundimisht, ai gjithashtu i përgatit ata të marrin role udhëheqëse në të ardhmen. Pavarësisht nëse jeni prind apo mentor në një mjedis profesional, ky është lloji i modelimit që i përgatit njerëzit për sukses.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0