Pse duhet të shtoni empati dhe mirësi në objektivat tuaja për 2022?! - Business Magazine Albania

Pse duhet të shtoni empati dhe mirësi në objektivat tuaja për 2022?!

empati dhe mirësi

Objektivat e Vitit të Ri shpesh janë të rrënjosura me qëllime të mëdha, por ato bien për shkak të mungesës së disiplinës dhe ndjekjes. Por, liderët e biznesit do të gjejnë shtimin e empatisë dhe dashamirësisë, pasi objektivat në të gjithë kompaninë mund të jenë një mënyrë e shkëlqyer për të nxitur një përpjekje për ndërtimin e kulturës në të cilën liderët dhe anëtarët e ekipit mund të marrin pjesë njësoj. Ka mënyra krijuese për të qenë koheziv si njësi në zbatimin e saj, dhe më poshtë janë disa që mund të jenë të dobishme.

Lidershipi lexon mbi empatinë dhe ndjeshmërinë

Ata që nuk janë të vetëdijshëm se si duket empatia në një mjedis biznesi ose nga lidershipi, mund të përfitojnë nga leximi i librave të shkruar nga ata që e kanë treguar atë. Ndonjëherë leximi se si të tjerët praktikojnë empatinë dhe mirësinë në një mjedis biznesi mund të jetë i mjaftueshëm për të ndezur një reagim zinxhir në ekipet tuaja. Të kesh liderë të përkushtuar ndaj një objektivi për të treguar më shumë empati dhe dashamirësi në një biznes krijon model që të tjerët ta përqafojnë. Ata që dëgjojnë fjalën “empati” priren të mendojnë se rrjedh në vendimmarrje të dobët, por ky është një vlerësim i dobët. Të qenit empatik në përgjigje dhe të kesh një shkallë të lartë të empatisë konjiktive krijon një mjedis të suksesshëm. Kjo shfaqet me përcaktimin e një objektivi të identifikuar për kompaninë në afatshkurtër, duke adresuar me dhembshuri përmirësimet që nevojiten për t’u bërë nga anëtarët e ekipit.

Lexoni: Empati, jo analitikë, është fuqia për të çuar idetë përpara

Llogaridhënia me qëllim

Për themeluesit ose drejtuesit brenda organizatës suaj, të jetuarit e një shembulli që ilustron empatinë, mirësinë dhe dhembshurinë vendos themelet për të sfiduar ekipet tuaja. Sfidimi i ekipeve tuaja për të qenë të përgjegjshëm për të bashkëvepruar me njëri-tjetrin me më shumë dhembshuri dhe dashamirësi mund të krijojë një kulturë që ekzekutohet mirë në modelet hibride të punës. Kombinuar me leximin e lidershipit të bazuar në empati, duke parë drejtuesit brenda organizatës suaj dhe kolegët tuaj të fillojnë t’i praktikojnë këto parime do të ndihmojë që kjo të bëhet një mënyrë jetese në biznesin tuaj.

Modelet hibride të punës po bëjnë që liderët dhe bizneset të rimendojnë se si angazhohen me njëri-tjetrin. Empatia dhe mirësia si një pëlhurë e thurur përmes kompanisë suaj janë edhe më kritike tani se në të kaluarën. Vlerësimi i anëtarëve të ekipit për kontributet e tyre duke respektuar humanizmin e tyre është një mënyrë efikase për të manovruar këtë epokë pandemike të biznesit. Duket e thjeshtë për t’u ndjekur. Liderët që tregojnë empati do të kuptojnë se kërkon shumë energji dhe kohë për të siguruar që një biznes të mund të funksionojë në këtë mënyrë. Mbani përgjegjës ekipet, menaxherët dhe drejtuesit tuaj për veprimet e tyre. Punonjësit po vëzhgojnë lidershipin dhe ata po bëjnë vlerësime bazuar në mënyrën se si po trajtohen për të vërtetuar nëse puna për ekipin tuaj ia vlen shëndetin e tyre mendor dhe fizik, pavarësisht se çfarë mund të nënkuptojë financiarisht për ta. Dorëheqja e Madhe mund të jetë provë e mjaftueshme sociale se kjo nuk është diçka për t’u marrë lehtë. Përdorimi i empatisë dhe dashamirësisë në lidership ju lejon të ndërveproni me ekipin tuaj në mënyrë që të jeni në gjendje të vlerësoni pulsin e këtyre llojeve të shqetësimeve.

Një ditë loje empatike me realitet virtual

Shpërbleni ekipet tuaja për përpjekjet e tyre për të përmirësuar veten. Lojërat e realitetit virtual ose veçoritë në distancë për t’u përshtatur për distancimin social mund të jenë një mënyrë e shkëlqyer për të krijuar një kohë të këndshme për ekipet tuaja. Mund të lejojë që një ekip talentesh midis brezave të mësojë dhe të argëtohet në të njëjtën kohë. Ka lojëra sportive dhe të menduarit që lejojnë opsionet VR. Të mësosh se çfarë funksionon për ekipin tënd në krijimin e një mjedisi që ata të praktikojnë empatinë dhe më pas t’i shpërblesh ata për ndërtimin e një kulture që po lulëzon, është dëshmi se sa mirë e keni “injektuar” mirësinë si zgjidhje për vitin 2022.

“Empatia ka fuqinë të bashkojë njerëz që nuk do të takoheshin kurrë. Ajo ka fuqinë të na mësojë dhe të na arrijë në momentet e izolimit, kur mendojmë se askush nuk e kupton.” – Vivek Murthy

Lexoni: A e dëmton empatia biznesin tuaj të konsulencës?

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0