Programi “Ideja jote për Biznes” i Grupit Balfin shpall fituesit e parë


Ideja jote për Biznes, programi që shndërron ide të mëdha në biznese të mëdha, ka shpallur fituesit e tij të parë. Mes qindra ideve të analizuara, Departamenti i Projekteve përzgjodhi projektin “Amorette” nga gjimnazistët e shkollës “Sami Frashëri” Tiranë, i cili propozon krijimin e një shoqërie për tregtimin e verës.

Ekipi fitues, njëkohësisht edhe fitues i Konkursit Kombëtar “Sipërmarrësit e së Nesërmes” – Edicioni 6, organizuar nga “Tirana Business University”, përveç bursave të studimit ofruar nga TBU, do të përfitojë asistencë profesionale në hartimin e një Studimi Fizibililiteti. Ky studim do të përdoret për të siguruar financimin e projektit. Për këtë arsye u organizua edhe një takim i përfaqësuesve nga Departamenti i Projekteve me antarët e ekipit fitues ku u diskutua mbi organizimin e punës në vazhdim.

Inirda, Lisjena, Adela dhe Destani shprehën entuziazmin dhe gatishmërinë e tyre për t’u përfshirë në këtë nisëm dhe me seriozitetin maksimal filluan nga puna nën supervizimin dhe koordinimin e stafit të Departamentit të Projekteve.

Pritshmëritë janë të larta për të patur së shpejti një histori suksesi. Në këtë mënyrë Grupi Balfin përforcon qëllimin e krijimit të këtij programi, i cili është projektuar për të kontribuar në ekonominë e vendit e për të ndihmuar gjeneratën e ardhshme të inovatorëve shqiptarë të jenë të suksesshëm edhe në tregjet globale.

Burimi: balfin.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale