Produktet “Made in China” pushtojnë Shqipërinë, ja cilat prej tyre nuk duhet t’i konsumoni - Business Magazine Albania

Produktet “Made in China” pushtojnë Shqipërinë, ja cilat prej tyre nuk duhet t’i konsumoni


Produktet “Made in China” duket se po pushtojnë në masë të gjithë botën, por për “botën” në veçanti duket se nuk është problem për shkak të kontrollit rigoroz të produkteve që importohen në vendet e tyre.
Problemi më i madh duket të jetë ne vendet e Ballkanit, e sidomos në vendin tonë. Këtu situata është më e ndjeshme, ndaj ju rendisim më poshtë, shtatë produkte problematike kineze, të cilat importohen lirisht në Shqipëri, Kosovë dhe vende të tjera të Ballkanit.

Portali “Healthywayoflife.net” ka renditur disa prej produkteve kineze që nuk kanë as cilësi dhe as dobi shëndeti, kur bëhet fjalë për konsum dhe as cilësi e jetëgjatësi, kur bëhet fjalë për produkte të tjera.

Këto janë disa ushqime të prodhuara në Kinë që mund të përmbajnë pesticide, plastikë dhe kimikate që shkaktojnë tumore të ndryshme.

Orizi

Shumë nga ne besojnë se orizi që hamë vjen nga orizore, por e vërteta është se shumë më tepër oriz prodhohet në mënyrë industriale. Bëhet fjalë për oriz të prodhuar nga lëndë plastike. Kjo është e rrezikshme për jetën tonë, sepse gëlltitja e pjesëve të plastikës, qoftë dhe në pjesëza shumë të vogla, është shumë e dëmshme për sistemin e tretjes si dhe për hormonet tona.

Kimikatet që gjenden në plastikë, të njohura si BPA, formësojnë një imitim të estrogjenit, duke shkaktuar sëmundje deri te shfaqja e disa llojeve të kancerit.

“Konsumi afatgjatë i këtij orizit mund të shkaktojë efekte kancerogjene”, – thuhet në raportin vëzhgimor të faqes së specializuar për shëndetin.

Me fjalë të tjera, gëlltitja e orizit plastik ju bën të prirur për vdekje të parakohshme.

Peshku

Një tjetër shqetësim për qytetarët është dhe ajo çka hamë nga prodhimet e detit.

Shumë prej nesh, kur shkojnë në restorante apo dyqane peshku, mendojnë se janë duke ngrënë apo blerë peshk deti. Por vetëm pak e dinë se shumica e peshkut që tregtohet, është peshk rezervati që nuk ka parë det me sy.

Ndërkaq, shumë produkte deti, si merluci dhe karkalecat, importohen gjerësisht në Shqipëri e një pjesë e tyre vijnë nga Kina.

Në rastin e merlucit, situata bëhet shqetësuese, pasi raportohet se ai vërtet vjen nga deti, por ka depërtim të lëndëve toksike që dëmtojnë shëndetin tonë.

Pulat

Në Shqipëri, ka pula importi nga gjithkund, ato arabe, egjiptiane, braziliane, holandeze, por edhe kineze. Ky import bëhet edhe në SHBA. Departamenti Amerikan i Bujqësisë miratoi shitjen e pulave kineze në Amerikë në vitin 2013.

Megjithatë, shumë ekspertë të shëndetësisë janë mjaft të shqetësuar për cilësinë e kësaj pule dhe pasojat në shëndetin e njerëzve për shkak të përdorimit të hormoneve për të përshpejtuar sa më shumë rritjen e pulave dhe arritjen e peshës standarde për therje.

Kërpudhat

Në tryezat tona të bukës ka parë dendësim të konsumit edhe kërpudha. Dikur shumë pak përdorej dhe ishte e vërtetë, sot në një pjesë të mirë, ajo që importohet dhe një pjesë e asaj që prodhohet në vend, mbart rrezikun e dëmtimit të shëndetit tonë.

Nga Kina në SHBA, shkon 34% e kërpudhave që konsumohen nga amerikanët, ose më shumë se një e treta.

Ekspertët në SHBA thonë se këto kërpudha mbartin rrezik evident, pasi disa prodhues në Kinë bëjnë gjithçka që munden për të rritur përfitimet e tyre dhe kjo nënkupton edhe etiketimin e tyre si kërpudha organike.

Mediat në SHBA kanë raportuar vazhdimisht për kontrolle të inspektorëve amerikanë që kanë gjetur kërpudha të rreme, pra jo organike të importuara nga Kina edhe pse ishin klasifikuar nga importuesit si të tilla.

Kripa

Një prej produkteve që importohet edhe te ne është kripa. Ajo që vjen nga Kina është kripë industriale. Në të vërtetë ajo nuk është projektuar për konsum njerëzor, por ka vazhduar të shitet për kripë gjelle.

Bizelet

Ato janë në thelb kombinime të bimës së sojës, me ngjyrë të gjelbër dhe një lënde kimike që përdoret si zbardhues dhe ruajtës, i njohur si metabisulfite natriumi. Kujdes, kur blini bizele, sigurohuni që të mos jenë të importuara nga Kina, pasi mund të konsumoni të tilla.

Faqja e specializuar për shëndetin, përmend edhe disa produkte të tjera që importohen kryesisht në SHBA si lëngu i mollës. Gati 50% e lëngut të mollës që shitet në SHBA është importuar nga Kina dhe ka përmbajtje të lartë të sheqerit.

burimi: lajmifundit

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0