Prodhuesit: Kontrolloni ushqimet dhe verifikoni kompanitë abuzuese - Business Magazine Albania

Prodhuesit: Kontrolloni ushqimet dhe verifikoni kompanitë abuzuese


Prodhuesit shqiptarë u kërkojnë institucioneve përgjegjegjëse të monitorojnë cilësinë e produkteve ushqimore, qofshin ato vendore apo të importuara. Bashkimi i Prodhuesve në një deklaratë për mediat, është shprehur se, ka ndjekur me vëmendje denoncimet mediatike.
Duke kujtuar se janë konsumatorë para se të jenë prodhues ata thanë se, nuk ka vend për panik, për aq kohë sa vendi ynë ka organet përkatëse, të cilat mund ta vërtetojnë këtë. Ata kanë treguar gatishmëri të bashkëpunojnë me autoritetet për të vendosur standardet më të mira në prodhimin dhe përpunimin e produkteve vendore, por edhe për të luftuar së bashku fenomenin e informalitetit, mashtrimit dhe spekullimit në prodhimin agroushqimor.

Sipas tyre, situatat që po përsëriten çdo vit, po ulin besimin te produktet vendase dhe po ndikojnë në largimin nga tregjet ndërkombëtare. “Produkti vendor është krenari kombëtare dhe ne duhet jo vetëm ta mbështesim por edhe ta promovojmë fort”, – thanë ata.

Një thirrje bëjnë edhe për median. “Në rastet kur nuk ka prova të konfirmuara, të mos krijojë panik të panevojshëm të konsumatorët, duke vënë në vitrinën e akuzës të gjithë prodhuesit shqiptarë. Në rastet kur identifikon apo konstaton shkelje flagrante nga subjekte apo individë, t’i referojë ato menjëherë pranë autoriteteve me emra apo fakte konkrete. Vetëm kështu mund t’i shërbejnë mbrojtjes së konsumatorit dhe prodhimit vendas”, sipas Bashkimit të Prodhuesve.

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0