Prezantohet programi i akseleratorit GROWpreneur. Startup-et mund të aplikojnë deri më 28 Mars - Business Magazine Albania

Prezantohet programi i akseleratorit GROWpreneur. Startup-et mund të aplikojnë deri më 28 Mars

GROWpreneur

A keni një start-up në fazë rritje dhe zhvillimi në treg?
Akseleratori GROWpreneur prezantoi programin mbështetës për startup-et.

Shkëlzen Marku drejtor i Yunus Social Business Balkans  dhe Patrik Fetahaj, ekspert nga EU for Innovation, treguan detajet rreth programit.

Të rinjtë që kanë një startup, puna për të cilin ka nisur, kanë mundësi të aplikojnë deri më 28 mars.

Pas kësaj faze, Marku shpjegoi se 30 aplikantë do të jenë pjesë e Boot Camp, që do të zhvillohet më 9, 10 dhe 11 Prill, online. Ndërsa mentorimi do të vijojë për 15 prej tyre.

Ju mund të Aplikoni Këtu!

Programi është dizenjuar për të qenë fleksibël, ku vetëm një pjesë e programit bazë zhvillohet për të gjitha startup-et në të njëjtën formë. Më tej, çdo startup do të ketë një program të personalizuar. Mentorët janë të përmasave ndërkombëtare, rajonale por edhe vendase.

Ndaj, GROWpreneur vjen me dy programe: akselerator dhe  Fleksible Support Plus.

Lexo: A ndihemi të barabartë në kushtet e punësimit, me një pagë të njëjtë apo me vlerë të njëjtë?

Përfaqësuesit e programit shpjeguan se pjesë e këtij kompeticioni mund të jenë startup-et në çdo fushë dhe që nuk kanë fokus vetëm tregun e huaj.

Patrik Fetahaj, theksoi se mes aplikantëve që do të regjistrohen deri më 25 Mars, dy prej tyre do të përzgjidhen për të marrë pjesë në TechChill, konferencën më të madhe të teknologjisë në Europë.

Ju mund të Aplikoni Këtu!

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0