Praktikë pune në Zvicër. Nënshkruhet marrëveshje binjakëzimi mes disa shkollave profesionale Shqipëri-Zvicër


Jo vetëm mësuesit, por edhe nxënës të shkollave të mesme profesionale në Shqipëri mund të njihen nga afër me praktikat profesionale në Zvicër.

Përmes projektit “Aftësi për Punë” të programit Zvicerian në Shqipëri ‘SwissContact” drejtorët e dy shkollave shqiptare “Kolin Gjoka” dhe “Gjergji Canco” nënshkruan një marrëveshje të shkëmbimit të praktikave profesionale me shkollën “BBZ Biel Bienn”.

Matthias Dick, anëtar i bordit të shkollës BBZ, tha se, “Qëllimi kryesor është shkëmbimi i praktikave. Kjo nënkupton që nxënësit shqiptarë të mund të zhvillojnë praktikat në sipërmarrje ku bëjnë praktikën nxënësit e shkollës sonë dhe anasjelltas”. Por, ai theksoi gjithashtu se edhe shkolla zvicerane do të përfitojë nga binjakëzimi. Për të është me interes zhvillimi i programit me bazë të mësuarit në shkollë, çka është më e theksuar në shkollat shqiptare.

Zëvendës Ambasadori zviceran Philipp Keller tha se, sistemi dual i formimit, ndihmon ekonominë. Kjo qasje sipas tij, është shumë më e lidhur me nevojat e tregut.

Drejtuesit e dy shkollave profesionale, u shprehën optimistë, se marrëveshja e binjakëzimit me shkollën profesionale zvicerane, do të fuqizojë formimin profesional në shkollë dhe të rrisë besimin e të rinjve për të siguar më shpejt një mundësi punësimi.

Ju mund të shikoni këtu intervistat e plota:

https://youtu.be/2veJjMfGdOk

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale