Porsche 911 Speedster Concept feston 70 vjetorin e kompanisë


70 vitë më parë, Porsche mori çertifikimin për makinën e saj të parë, modelin 356. Sot ajo feston këtë ditë me Porsche 911 Speedster Concept.

Porsche 911 Speedster Concept ka linja tepër të ngjashme me 356 Speedster. Si Porsche-t e para, edhe kjo model vjen me ngjyrë gri ose të bardhë. Pasqyrat si një Talbot i vjetër, dhe tapa e serbatorit si ato të viteve 50 në mesin e kofanos.

Porsche 911 Speedster Concept

Ky koncept, ka kapakë të lehtësuar. Dhe mund të lidhet me 8 Tenax fasteners. Nuk do mund të gjeni kondicioner apo radio në këtë makinë. Dhe as konforte të tjera moderne. Por do të gjeni sedilje prej fibre karboni dhe të mbuluara me lekurë kafe.

Kapaku i pasëm mbulon tubat sigurues pas sediljeve. Këto të fundit, vazhdojë si formë aerodinamike deri në fund. Kjo e ngjashme me 911 Speedster i vitit 1988. Një deflektor prej Plexiglas mban mbishkrimin dhe logon “70 years of Porsche”.

Porsche 911 Speedster Concept

Jo çdo pjesë e makinës në fakt është “old school”. Trupi i konceptit bazohet në një 911 Carrera 4 Cabriolet. Kurse shasia vjen nga një 911 GT3. Disqe 21 inch dhe pedalet e lëmuara, janë ekskluzive për këtë model. Për t’a mbajtur peshën e ulët. Fibër karboni e forcuar është përdorur për parafangot, bagazhin dhe kofanon.

“Gmünd Roadster” origjinal (356 Speedster) kishte një motorr 1.1 litër flat-4 me ftohje me ajër dhe vetëm 35 kuaj fuqi. 356 1500 America Roadster më vonë, me një motorr me 70 kuaj fuqi.

Porsche 911 Speedster Concept

Pa dyshim këto shifra janë të pa konceptueshme për sot.

Në zemër të Porsche 911 Speedster Concept, ndodhet një motorr flat 6 me 500 kuaj fiq. Kjo dhe një kambio manuale me 6 shpejtësi, e bëjnë këtë Porsche një nga makinat më unike që mund të blesh sot.

Porsche 911 Speedster Concept

Ndonëse nën trysni, Porsche vazhdon të krijojë jo makina, por vepra arti.

Burimi: Motor Authority

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale