Po ndodh ajo që të gjithë i frikësoheshin, banka e parë në botë punëson 20 robotë » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 12/05/2017

Po ndodh ajo që të gjithë i frikësoheshin, banka e parë në botë punëson 20 robotë

Share
nga Anerola Torollari
Maj 12, 2017
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Ajo që i tremben prej vitesh një pjesë e ekonomistëve dhe studiues të tregut të punësimit është duke ndodhur.

Bëhet fjalë për zgjerimin e robotikës në tregun e punës duke zëvendësuar kështu krahun njerëzor.

Një prej institucioneve që ka zgjedhur të përqafojë teknologjinë për të kursyer dhe rritur efikasitetin në shërbim të klientëve, është edhe “The Bank of New York Mellon Corp”.

Kjo bankë njoftoi se ka “punësuar” vetëm në 15 muajit e fundit 20 robotë, në kërkim të uljes së kostove dhe rritjes së efikasitetit dhe shërbimeve që ofron për klientët.

Avantazhi i robotëve ndaj krahut njerëzor është i madh. Një robot mund të punojë për 24 orë pa patur nevojë për kafe, drekë apo pushime të tjera dhe për më tepër nuk kanë nevojë për “siguracione”.

“Mellon Corp” thotë se robotët u janë caktuar kryesisht detyra që kanë të bëjnë me kontrollin dhe verifikimin e transfertave të ndryshme.

Banka shton se ka arritur të kursejë 300 mijë dollarë shpenzime në një vit dhe planifikon të zgjerojë ‘ushtrinë’ e robotëve në radhët e saj edhe me 200 të tjerë.

burimi: lajmifundit

Evente

Hardh Fest 2017

Shtator 7, 2017
9:00 AM - Shtator 10 9:00 PM

Realiteti Virtual në web

Shtator 14, 2017
6 PM - 8:30 PM

Doing Business 2017

Shtator 28, 2017
në orën 09:00 - 29 Shtator Sep 29 në orën 20:00

Crypto Party Tirana

Shtator 30, 2017
10 AM - 8 PM