Musk: Ne kemi nevojë për të ardhura bazë, sepse robotët do t’i marrin të gjitha punët - Business Magazine Albania

Musk: Ne kemi nevojë për të ardhura bazë, sepse robotët do t’i marrin të gjitha punët


Që njerëzit të mbijetojnë në një botë të automatizuar, ai tha se qeveritë do të detyrohen t’u japin të ardhura bazë universale – t’i paguajnë çdo qytetari një shumë të caktuar parash në mënyrë që ata mund të përballojnë jetesën. Sipas Musk, nuk ka ndonjë zgjidhje tjetër.

Ka një shans mjaft të madh që në fund të përfundojmë me të ardhura universale bazë, ose diçka të tillë, për shkak të automatizimit,” tha ai për CNBC në një intervistë. “Po, nuk jam i sigurt se çfarë tjetër duhet të bëhet. Mendoj se kjo është ajo që do të ndodhë.”

Kjo ide është për të zëvendësuar të gjitha burimet e ndryshme të mirëqenies, të cilat janë të vështirë për t’u administruar. Në vend të kësaj, qeveria u jep të gjithëve një shumë të konsiderueshme çdo muaj, madhësia e së cilës do të ndryshojë në varësi të besimeve politike dhe ata mund t’i shpenzojnë si të duan.

Zvicra, një vend me paga të larta dhe punësim të lartë, kohët e fundit ka mbajtur një referendum duke i dhënë njerëzve të saj 2500 franga zvicerane (£ 2065) në muaj, plus 625 franga (£ 516) për fëmijë. Është refuzuar së fundmi nga një pjesë e elektoratit mjaft konservator të vendit, i cili në përgjithësi mendon se do t’u japë njerëzve shumë para.

Presidenti Obama ka shprehur edhe idenë në një bisedë me Wired: “Nëse të ardhurat universale janë modeli i duhur– a do të pranohen nga një pjesë e gjerë e njerëzve?  – ky është një debat që do të kemi në 10 ose 20 vitet e ardhshme“.

Robotët kanë zëvendësuar tashmë punë të shumta dhe kanë marrë gjithnjë e më shumë role logjistike dhe fizike. Disa, ndoshta para kohe, po zhvillojnë Inteligjencën Artificiale për të zëvendësuar profesione të tilla si mjekët dhe avokatët. Tashmë, lëvizjet janë duke u bërë në këtë drejtim, me të cilat mund të merrni bileta parkimi dhe një IA që mund të parashikojë rastet në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut.

Musk megjithatë nuk është pesimist për të ardhmen e automatizuar.  Ai mendon se në të ardhmen, “njerëzit do të kenë kohë për të bërë gjëra të tjera, gjëra më komplekse, gjëra më interesante” dhe ata “me siguri do të kenë më shumë kohë të lirë.” Dhe pastaj, shtoi ai, “ne do të kuptojmë se si të integrohemi me botën dhe të ardhmen e IA.

Në fund të fundit, unë mendoj se duhet të ketë një përmirësim simbiotik me inteligjencën dixhitale.

 

/burimi: arstechnica.co.uk

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0