“Plaza” ndërkombëtarizohet në “The Maritim Hotel Plaza Tirana” - Business Magazine Albania

“Plaza” ndërkombëtarizohet në “The Maritim Hotel Plaza Tirana”


Pas vetëm pak vitesh hapje, Plaza bëhet pjesë e zinxhirit të markës gjermane me shtrirje ndërkombëtare të hoteleve me 5 yje, The Maritim. Ceremonia formale e hapjes u bë në praninë e ministrit të Turizmit Blendi Klosi dhe Ambasadorit Gjerman në Shqipëri Peter Zingraf, si dhe të ftuar të tjerë nga bota e biznesit dhe politikës.

Peter Wennel, përgjegjës për zgjerimin ndërkombëtar të Maritim Hotels group, ka theksuar sipas njoftimit zyrtar të kompanisë se, “jemi impresionuar nga shërbimi i jashtëzakonshëm dhe standardet e sakta të cilësisë që nga fillimi. Ish “Plaza Tirana” ka një vlerësim të shkëlqyer në të gjitha portalet e njohura dhe një rezultat TrustYou prej 95 pikësh nga 100 pikë”.

I vendosur në zemër të Tiranës, kompania thekson në njoftimin e saj se Maritim Hotel rrethohet nga atraksione turistike, muze të rinovuar, Teatri Kombëtar dhe një ofertë të gjerë lehtësish për blerje. Vetëm 15 kilometra nga Aeroporti i Tiranës, The Maritim Hotel Plaza Tirana ka 190 dhoma dhe suita, në 23 kate me disa restorante dhe spa moderne, krahas qendrës së fitnesit. Rrjeti i hoteleve Maritim është shtrirë përmes formës së biznesit franchise.

Risitë e investimit të ri do të shihen vitin e ardhshëm, ku kompania parashikon të hapë një kazino. Nga sipërmarrësit gjermanë, Tirana shihet si një destinacion emocionues për të gjithë vizitorët e huaj. “Shumë pushues e shohin Shqipërinë si thesarin e fshehur. Këtu ka një mbështetje të fortë për turizmin aktualisht dhe shumë tour operatorë kanë hedhur sytë nga rajoni”, thotë Peter Wennel.

Maritim Hotels është grupi më i madh gjerman në fushën e hotelerisë dhe krahas Gjermanisë, ai gjendet edhe në Mauritius, Egjypt, Turqi, Maltë, Spanjë, Bullgari, Kinë dhe Shqipëri.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0