“Plaza” ndërkombëtarizohet në “The Maritim Hotel Plaza Tirana”


Pas vetëm pak vitesh hapje, Plaza bëhet pjesë e zinxhirit të markës gjermane me shtrirje ndërkombëtare të hoteleve me 5 yje, The Maritim. Ceremonia formale e hapjes u bë në praninë e ministrit të Turizmit Blendi Klosi dhe Ambasadorit Gjerman në Shqipëri Peter Zingraf, si dhe të ftuar të tjerë nga bota e biznesit dhe politikës.

Peter Wennel, përgjegjës për zgjerimin ndërkombëtar të Maritim Hotels group, ka theksuar sipas njoftimit zyrtar të kompanisë se, “jemi impresionuar nga shërbimi i jashtëzakonshëm dhe standardet e sakta të cilësisë që nga fillimi. Ish “Plaza Tirana” ka një vlerësim të shkëlqyer në të gjitha portalet e njohura dhe një rezultat TrustYou prej 95 pikësh nga 100 pikë”.

I vendosur në zemër të Tiranës, kompania thekson në njoftimin e saj se Maritim Hotel rrethohet nga atraksione turistike, muze të rinovuar, Teatri Kombëtar dhe një ofertë të gjerë lehtësish për blerje. Vetëm 15 kilometra nga Aeroporti i Tiranës, The Maritim Hotel Plaza Tirana ka 190 dhoma dhe suita, në 23 kate me disa restorante dhe spa moderne, krahas qendrës së fitnesit. Rrjeti i hoteleve Maritim është shtrirë përmes formës së biznesit franchise.

Risitë e investimit të ri do të shihen vitin e ardhshëm, ku kompania parashikon të hapë një kazino. Nga sipërmarrësit gjermanë, Tirana shihet si një destinacion emocionues për të gjithë vizitorët e huaj. “Shumë pushues e shohin Shqipërinë si thesarin e fshehur. Këtu ka një mbështetje të fortë për turizmin aktualisht dhe shumë tour operatorë kanë hedhur sytë nga rajoni”, thotë Peter Wennel.

Maritim Hotels është grupi më i madh gjerman në fushën e hotelerisë dhe krahas Gjermanisë, ai gjendet edhe në Mauritius, Egjypt, Turqi, Maltë, Spanjë, Bullgari, Kinë dhe Shqipëri.

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale