Pirja e verës ndihmon për të jetuar më gjatë, sipas një studimi - Business Magazine Albania

Pirja e verës ndihmon për të jetuar më gjatë, sipas një studimi


Një lajm i mirë vjen për të gjithë ata që janë adhurues të verës.

Të jetosh aq gjatë sa të rritësh nipërit dhe mbesat është një gjë që nuk ka të paguar. Për fat të keq, jo shumë njerëz janë me fat që kjo gjë të ndodhë.

Të jetosh më gjatë me … Verë
Megjithëse mjekësia ka përparuar në mënyrë të konsiderueshme me kalimin e kohës dhe ka bërë hapa të mëdha për të na mbajtur të shëndetshëm, kjo nuk është gjëja e vetme që na mban të tillë.

Lexoni: Gjërat më të rëndësishme që duhet të shikoni në një etiketë vere

Pra, cili është sekreti? Një studim i quajtur ’90+ Study’ filloi në vitin 2003 me qëllim të analizimit të moshën më të lartë që po kthehet në grupmoshën me rritje më të shpejtë në mbarë botën. Pjesëmarrësit në këtë studim ishin fillimisht pjesë e një studimi tjetër të quajtur The Leisure World Study Study (LWCS) i cili filloi në vitin 1981.

Duke përdorur informacionin nga këta pjesëmarrës, ekipi i studiuesve që punonin në ’90+ Study’ pyeste: “Çfarë i lejon njerëzit të jetojnë deri në moshën 90 vjeçare dhe më gjatë?”

Qëllimet e studimit ishin:
• Përcaktimi i faktorëve që lidhen me jetëgjatësinë
• Përcaktimi i faktorëve të vdekshmërisë dhe demencës
• Shqyrtimi i uljes së normës konjiktive dhe funksionale në moshën e vjetër
• Shqyrtimi i epidemiologjisë së demencës në moshën më të vjetër
• Shqyrtimi i lidhjeve klinike patologjike në moshën më të vjetër

Pjesëmarrësit në studim janë vizituar dy herë në vit për testet neurofiziologjike dhe neurologjike.

Nga qelqi apo nga shishja?
Pirja e verës mund të ndihmojë, por kjo nuk do të thotë që ju duhet të pini një shishe të tërë në darkë. Vetë-përmbajtja është çelësi! Sipas Mayo Clinic, për të rriturit e shëndetshëm mbi 65 vjeç, moderimi është një gotë. Për ata nën 65 vjeç, është dy gota.

U tregua se konsumi i moderuar i alkoolit siguron përfitimet e mëposhtme:
• Shanse më të ulëta të goditjes ishemike
• Reduktim i mundshëm i rrezikut ndaj diabetit
• Zvogëlon rrezikun e zhvillimit ose të vdekjes nga sëmundjet e zemrës

Një studim i botuar në revistën britanike Sports Medicine shikoi se si aktiviteti fizik mund të kundërveprojë efektet negative të pijes. Autor i studimit, Dr. Emmanuel Stamatakis studioi të dhënat e mbledhura nga sondazhet e shëndetit nga Anglia dhe Skocia dhe pastaj ndanë 36’370 pjesëmarrësit e tyre në tre grupe.

Lexoni: Kantina Alimani, një emër i ri në tregun e verës në Shqipëri

Grupet u ndanë në ata që nuk ishin shumë aktivë, ata me sasi të moderuar stërvitje dhe ata që ushtroheshin rregullisht. Pastaj, ekipi i hulumtuesve shikoi se sa alkool njerëzit respektivisht në çdo grup konsumonin.

Ajo që u vu re ishte se personat të cilët nuk bënin stërvitje, por abuzonin me pirjen e alkoolit kishin rrezik më të madh të vdekjes nga kanceri, ndërsa për personat që stërviteshin mjaftueshëm dukej se shmangej rreziku i vdekjeve për shkak të alkoolit.

burimi: globalremedy

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0