Pfizer: Nuk dihet nëse vaksina ndalon përhapjen e infeksionit - Business Magazine Albania

Pfizer: Nuk dihet nëse vaksina ndalon përhapjen e infeksionit

CEO i Pfizer tha se nuk është e qartë nëse njerëzit që kanë marrë vaksinën e koronavirusit të kompanisë do të jenë akoma në gjendje të përhapin virusin tek njerëzit e tjerë. Albert Bourla tha për “Dateline” se duhet të bëheshin më shumë studime nëse dikush që  kishte bërë vaksinën mund të transmetonte akoma koronavirusin.

“Unë mendoj se kjo është diçka që duhet të shqyrtohet. Ne nuk jemi të sigurt për këtë tani me ato që dimë, ‘’shpjegon Bourla

Vaksina u krijua bashkërisht nga Pfizer dhe firma më e vogël BioNTech. Studiuesit të cilët nuk ishin të përfshirë në zhvillimin e vaksinës tashmë theksuan se si provat e kompanisë  dhe ato të drejtuara nga kompani të tjera që prodhojnë vaksina koronavirus nuk  e kanë vlerësuar nëse vaksina ndikon në përhapjen e virusit. Kjo ngre hipotezën që njerëzit e vaksinuar ende mund të kalojnë sëmundjen tek të tjerët. Përgjigja e pyetjes do të ketë një efekt të thellë në mënyrën se si autoritetet  do të trajtojnë vaksinën.

LEXO: Britania autorizon vaksinën e Pfizer, vendi i parë në botë

Siç kishte raportuar më parë, studiuesit kryesorë po kërkojnë studime shtesë mbi vaksinën e Pfizer dhe Moderna. Pfizer dhe BioNTech njoftuan muajin e kaluar se vaksina e tyre ishte 95% efektive në parandalimin e COVID-19. Ndërkaq, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) po mbledh ekspertë të pavarur për të vlerësuar vaksinën dhe një vendim nëse SHBA po autorizon vaksinën. Britania e Madhe tashmë ka aprovuar vaksinën Pfizer dhe BioNTech për përdorim. Shkencëtari i lartë që këshillon Operacionin Warp Speed, programi i shpërndarjes së vaksinave të qeverisë amerikane, parashikoi këtë javë që më shumë se 100 milion amerikanë do të vaksinohen kundër COVID-19 brenda 100 ditëve të ardhshme.

BUSINESS INSIDER

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0