Pesë mënyra për të lënë punën dhe shqetësimet e saj pas


Të gjithë e dimë se të balancosh punën dhe jetën është gjë shumë e vështirë. Fakti që është e vështirë, nuk do të thotë se është e pamundur. E rëndësishme është të jeni të vendosur dhe të përkushtuar. Më poshtë do të lexoni disa mënyra se si ju mund të arrini të lini punën dhe shqetësimet e saj jashtë jetës tuaj personale dhe familjare.

Punën e sotme mos e lër pas dore
Punën e sotme mos e lër për nesër. Nëse deri në përfundim të ditës ju duhet të mbyllni disa gjëra, atëherë zgjidhni të bëni ata të cilat janë më të rëndësishme. Mos e shmangni punën e rëndësisme për nesër. Nesër ju ndoshta mund të duhet të bëni një punë shumë të rëndësishme, e cila ju del e pa planifikuar. “Vendet e organizuara të punës janë vende prodhuese,” thotë Henry Stewart. Ju mund të telefononi dikë jashtë orarit të punës shumë rrallë sepse ndoshta me të vërtetë është e nevojshme. Por edhe pse është ugjente jo domosdoshmërisht është e nevojshme. Shumë njerëz nuk priren të punojnë jashtë orës së punës. “Nëse detyra nuk është mjaft e lehtë për t’u përfunduar brenda gjysmës së orëve që kaloni në zyrë, atëherë bëni një plan pune që  në mëngjes dhe gjërat do të shkojnë siç duhet.

Përcaktoni kufijtë tuaj
Ju ndoshta nuk do të mund të mbyllni të gjitha punët, por edhe puna duhet ta ketë një pikë përfundimi. Jepni maksimumin tuaj çdo ditë dhe mos u stepni nga fakti që ju mund të gaboni. Ju duhet të ripërcaktoni gradualisht kufijtë tuaj në kuptimin e asaj që ju nevojitet në mënyrë që të keni një pushim mendor dhe t’i thoni vetes që meritoni të relaksoheni.

Lexo: Nuk është turp të pranoni që ju kanë larguar nga puna

Gëzoni jetën tuaj jashtë punës
Ndarja e jetës tuaj të punës dhe kohës së lirë është thelbësore për një shëndet më të mirë psikologjik, mendor dhe fizik. Përqëndrimi në përvojat krijuese përmes kohës së lirë dhe hobive luan një rol të madh në lehtësimin e stresit, përmirësimin e shëndetit dhe përgjithësisht duke na bërë njerëz më të lumtur dhe punëtorë.

Rutina është pjesë e pandashme e juaja
Gjeni kohë për t’u çlodhur duke bërë gjëra të thjeshta si për shembull një dush, ose qëndroni në ajër të pastër. Të gjitha këto i thonë mendjes që është momenti për t’u çlodhur. “Të gjithë kemi nevojë për t’u çlodhur, për të qenë më produktivë dhe në përvojën time, idetë më të mira nuk lindin brenda në zyrë” – thotë Stewart. Lexoni një libër, bëni një shëtitje me qenin, gjithçka që keni nevojë për të çlodhur mendjen dhe trupin. Dhe, nëse kaloni kohë me njerëzit e familjes, jini të pranishëm dhe përpiquni të mos flisni për punën”.

Distancohuni nga teknologjia
Distancimi nga teknologjia mund t’ju bëjë të mundur të gjeni qetësi në mendjen tuaj dhe tek vetja juaj. Mbajini larg pajisjet elektronike  kur nuk jeni në punë, vetëm nëse është diêka urgjente përqëndrohuni në to. Në të kundërt prisni deri ditën e nesërme.

The Guardian

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale