Pesë hapa për të motivuar punonjësit


Shkruar nga Melisa Shehu, Psikologe

Për menaxherët apo drejtuesit, motivimi i punonjësve është një sfidë shumë e madhe. Të punosh për një kohë të gjatë në një punë dhe me orare të zgjatura, është shumë vështirë që të kesh sukses nëse nuk motivohesh. Pra, që një biznes të jetë i suksesshëm duhet patjetër të motivojë punonjësit e saj .

Sfida e vërtetë qëndron në faktin se çfarë i motivon punonjësit, pasi në eksperimente dhe kërkime të ndryshme që janë bërë është zbuluar që punonjësit motivohen në mënyra të ndryshme dhe një drejtues duhet të gjejë metodat e duhura për të motivuar gjithë punonjësit.

Hapi i parë: Një herë në tre muaj apliko pyetësor me temën: “Çfarë dua?” Në ketë pyetësor punonjësit shkruajnë ndryshimet, pritshmëritë, arritjet e gjithsecilit dhe atë ç’ka ato duan. Pyetësorët duhet të jenë anonimë, kështu drejtuesit marrin mesazhet e tyre me të sinqerta.

Hapi i dytë: Pasi drejtuesit kuptojnë atë ç’ka duan punonjësit, duhet të marrin masa për t’i rregulluar ato. Një nga kërkesat e tyre patjetër që do jetë rritja e pagës, ndaj duhet të paguani aq sa duhet dhe aq sa tregu i ka pagat për punët e caktuara. Kështu do plotësoni nevojat e tyre dhe nga këtu fillon motivimi.

Lexo: 7 thënie të rëndësishme motivimi

Hapi i tretë: Dhe pse në vendin tonë nuk është e përhapur si teknikë, ju duhet të jeni nga të parët drejtues të cilët duhet të aplikoni yoga, meditim para se punonjësit të fillojnë punën. Në këtë mënyrë do të ndihen më të relaksuar dhe të qetë. Organizoni seminare motivimi, ku të tregoni shembuj njerëzish të suksesshëm dhe bëjini punonjësit tuaj të punojnë me dashuri.

Hapi i katërt: Një herë në vit organizoni ceremoni, ku të shpërndani çertifikata mirënjohje për punonjësit më të mirë. Gjithashtu, duhet të organizoni festa dhe darka të shpeshta, ku punonjësit të njihen më shumë me njëri-tjetrin dhe me ju. Njëkohësisht do të ndihen dhe të motivuar.

Hapi i pestë: Krahas faktorëve që përmendëm më sipër, mundohuni që ambjentin e punës t’a bëni sa më inspirues dhe motivues për punonjësit.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale