7 thënie të rëndësishme motivimi - Business Magazine Albania

7 thënie të rëndësishme motivimi


Nëse doni të ecni përpara në punët tuaja motivimi është një nga detyrat që duhet t’i jepni përparësi. Motivimi është një karakteristike tipike e personave të sukesshëm. Ata e gjenerojnë motivimin brenda vetes, e ndërkohë e kultivojnë edhe përreth shoqërisë ku jetojnë. Njerëzit që kanë lënë gjurmë në histori kanë dhënë shumë mesazhe motivuese. Ja 7 thënie të rëndësishme nga njerës që kanë lënë gjurmë në histori.

“Veprimi më i guximshëm është të mendosh për veten me zë të lartë.” Coco Chanel

“E vetmja gjë që nuk duhet të bëni kur bini në gropë është të mos vazhdoni të gërmoni.” Warren Buffett

“Nuk erdhëm t’i druhemi të ardhmes. Erdhëm këtu për t’a formuar atë.” Barak Obama

“Përballuni me dështimin, mos u frikësoni nga ai. Njerëzit do ju mbështesin dhe do ju mirëpresin edhe më shumë’’. Richard Brandson

Lexo: Shkruaj si një sipërmarrës

“Njerëzit që kanë sukses, nuk janë me fat; ata thjesht po bëjnë diçka ndryshe nga të gjithë të tjerët.” Tony Robbins

“Duhen 20 vite për të ndërtuar një reputacion dhe vetëm pesë minuta për ta shkatërruar atë. Nëse e mendoni në këtë mënyrë, do të filloni t’i bëni gjërat ndryshe.” Warren Buffett

“Lider është ai, i cili, nga rrëmuja sjell thjeshtësi…. Nga moshmarrëveshja, sjell harmoni… Dhe nga vështirësia, sjell mundësi.” Albert Einstein

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0