7 thënie të rëndësishme motivimi


Nëse doni të ecni përpara në punët tuaja motivimi është një nga detyrat që duhet t’i jepni përparësi. Motivimi është një karakteristike tipike e personave të sukesshëm. Ata e gjenerojnë motivimin brenda vetes, e ndërkohë e kultivojnë edhe përreth shoqërisë ku jetojnë. Njerëzit që kanë lënë gjurmë në histori kanë dhënë shumë mesazhe motivuese. Ja 7 thënie të rëndësishme nga njerës që kanë lënë gjurmë në histori.

“Veprimi më i guximshëm është të mendosh për veten me zë të lartë.” Coco Chanel

“E vetmja gjë që nuk duhet të bëni kur bini në gropë është të mos vazhdoni të gërmoni.” Warren Buffett

“Nuk erdhëm t’i druhemi të ardhmes. Erdhëm këtu për t’a formuar atë.” Barak Obama

“Përballuni me dështimin, mos u frikësoni nga ai. Njerëzit do ju mbështesin dhe do ju mirëpresin edhe më shumë’’. Richard Brandson

Lexo: Shkruaj si një sipërmarrës

“Njerëzit që kanë sukses, nuk janë me fat; ata thjesht po bëjnë diçka ndryshe nga të gjithë të tjerët.” Tony Robbins

“Duhen 20 vite për të ndërtuar një reputacion dhe vetëm pesë minuta për ta shkatërruar atë. Nëse e mendoni në këtë mënyrë, do të filloni t’i bëni gjërat ndryshe.” Warren Buffett

“Lider është ai, i cili, nga rrëmuja sjell thjeshtësi…. Nga moshmarrëveshja, sjell harmoni… Dhe nga vështirësia, sjell mundësi.” Albert Einstein

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale