Pesë gjëra që duhet të dini për përditësimin e ri të Apple - Business Magazine Albania

Pesë gjëra që duhet të dini për përditësimin e ri të Apple

Apple ka njoftuar azhurnimin e saj të ri iOS 14.5 për iPhone dhe iPad, ditët e fundit. Karakteristika më e re është funksioni i saj i ri i transparencës së ndjekjes së aplikacioneve që do të thotë se përdoruesit do të duhet të “zgjedhin” nëse duan që aktiviteti i tyre në internet të gjurmohet nga kompanitë.

Shkyçja e një iPhone me maskë

Sistemi i ri operativ i Apple do t’ju lejojë të zhbllokoni telefonin tuaj ndërsa mbani një maskë. Njohja e fytyrës nga telefoni juaj zakonisht nuk funksionon kur përdoruesit mbajnë maskë, por tashmë përdoruesit do të munden të hapin telefonin edhe nëse përdorin maskë.

Transparenca e Ndjekjes së Aplikacioneve

Përditësimi i ri tashmë do të funksionojë edhe për aplikacionet që do të thotë se kur shkarkoni një aplikacion, telefoni juaj do të ju kërkojë leje që të gjurmoni aktivitetin në këtë aplikacion.

Emoji të rinj

Apple ka prezantuar disa emoji të rinj në azhurnimin e saj të fundit.

Për shembull, njerëzit do të jenë në gjendje të zgjedhin ngjyra të ndryshme të lëkurës për emoji “çifti që puth” dhe emoji “çift me zemër”.

Siri

Apple thotë se Siri, ndihmësi i saj i kontrolluar nga zëri, po bëhet më i larmishëm.

“Siri nuk ka më një zë të paracaktuar, duke i lejuar përdoruesit të zgjedhin zërin që u flet kur e vendosin për herë të parë pajisjen e tyre. Këta zëra të rinj Siri përdorin teknologjinë Neural Text to Speech për një tingull tepër natyror “, thotë Apple.

Apple thotë se këto azhurnime përfaqësojnë angazhime të gjata për diversitetin dhe përfshirjen. Ndërkohë, kritikët e Apple thonë se kompania duhet të jetë e qëndrueshme në mesazhet e saj mbi diversitetin.

Sistemi i ri operativ i Apple do të ju ndihmojë më shumë.

Teknologjia e re mund të ju ndihmojë për të gjetur gjërat tuaja, si çelësat apo portofolin. Nëse i humbni do të jeni në gjendje ti gjurmoni me aplikacionin “Find My” jetë i bashkangjitur në gjëra të tilla si çelësat ose portofolin tuaj. Nëse i humbni, do të jeni në gjendje t’i gjurmoni me aplikacionin Find My.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0