Përjetoni Shtetet e Bashkuara duke u bërë pjesë e programit YTILI - Business Magazine Albania

Përjetoni Shtetet e Bashkuara duke u bërë pjesë e programit YTILI


E lançuar në vitin 2016, “Young Transatlantic Innovative Leaders Initiative Fellowship” është programi kryesor i Iniciativës së Liderëve të Inovacionit Transatlantik (YTILI) të Departamentit të Shtetit të SHBA-ve dhe mbështetet në zbatimin e tij nga Fondi Gjerman Marshall i Shteteve të Bashkuara (GMF).

Sipërmarrësit janë një forcë lëvizëse për zhvillimin ekonomik, krijimin e vendeve të punës, sigurinë dhe qeverisjen e mirë në të gjithë Europën. YTILI fuqizon sipërmarrësit dhe novatorët e rinj europianë me mjetet, rrjetet dhe burimet që kanë nevojë për t’i kthyer idetë në vepra dhe për të zhvilluar sipërmarrje të suksesshme. Duke pranuar se sipërmarrësit europianë përballen me sfida unike për fillimin e një biznesi, programi YTILI është gjithashtu një mjet për ndërtimin e një rrjeti transatlantik të liderëve që mund të kontribuojnë në një dialog të vazhdueshëm politik për të përforcuar ekosistemet sipërmarrëse dhe mundësitë për inovacion.

Pse të aplikoni?

  • Për të përfituar përvojë profesionale, aftësi dhe lidhje të vlefshme për të rritur biznesin ose sipërmarrjen tuaj.
  • Për t’u lidhur me një grup dinamik ekspertësh dhe mentorësh në Shtetet e Bashkuara dhe Europë.
  • Për të zgjeruar rrjetin tuaj profesional dhe zhvilluar marrëdhënie me bashkëmoshatarët dhe kolegët në të dy anët e Atlantikut.
  • Për të eksploruar kontekstin e politikave, peisazhin financiar dhe rrjetet e ekosistemeve sipërmarrëse të SHBA.
  • Për t’u bashkuar me rrjetin në rritje të sipërmarrësve dinamikë europianë të angazhuar në rritjen e marrëdhënieve transatlantike dhe për të kontribuar në rritjen e ekosistemeve sipërmarrëse në komunitetet e tyre.

Për të mësuar më shumë rreth detajeve të programit klikoni KËTU!

Aplikimet janë të hapura deri më 2 Mars. Aplikoni Këtu!

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0