Përjetoni Shtetet e Bashkuara duke u bërë pjesë e programit YTILI


E lançuar në vitin 2016, “Young Transatlantic Innovative Leaders Initiative Fellowship” është programi kryesor i Iniciativës së Liderëve të Inovacionit Transatlantik (YTILI) të Departamentit të Shtetit të SHBA-ve dhe mbështetet në zbatimin e tij nga Fondi Gjerman Marshall i Shteteve të Bashkuara (GMF).

Sipërmarrësit janë një forcë lëvizëse për zhvillimin ekonomik, krijimin e vendeve të punës, sigurinë dhe qeverisjen e mirë në të gjithë Europën. YTILI fuqizon sipërmarrësit dhe novatorët e rinj europianë me mjetet, rrjetet dhe burimet që kanë nevojë për t’i kthyer idetë në vepra dhe për të zhvilluar sipërmarrje të suksesshme. Duke pranuar se sipërmarrësit europianë përballen me sfida unike për fillimin e një biznesi, programi YTILI është gjithashtu një mjet për ndërtimin e një rrjeti transatlantik të liderëve që mund të kontribuojnë në një dialog të vazhdueshëm politik për të përforcuar ekosistemet sipërmarrëse dhe mundësitë për inovacion.

Pse të aplikoni?

  • Për të përfituar përvojë profesionale, aftësi dhe lidhje të vlefshme për të rritur biznesin ose sipërmarrjen tuaj.
  • Për t’u lidhur me një grup dinamik ekspertësh dhe mentorësh në Shtetet e Bashkuara dhe Europë.
  • Për të zgjeruar rrjetin tuaj profesional dhe zhvilluar marrëdhënie me bashkëmoshatarët dhe kolegët në të dy anët e Atlantikut.
  • Për të eksploruar kontekstin e politikave, peisazhin financiar dhe rrjetet e ekosistemeve sipërmarrëse të SHBA.
  • Për t’u bashkuar me rrjetin në rritje të sipërmarrësve dinamikë europianë të angazhuar në rritjen e marrëdhënieve transatlantike dhe për të kontribuar në rritjen e ekosistemeve sipërmarrëse në komunitetet e tyre.

Për të mësuar më shumë rreth detajeve të programit klikoni KËTU!

Aplikimet janë të hapura deri më 2 Mars. Aplikoni Këtu!

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale