Përdorimi i ChatGPT mund t’i bëjë rekrutuesit të mendojnë se po u dërgoni një rezyme të rreme, ja pse - Business Magazine Albania

Përdorimi i ChatGPT mund t’i bëjë rekrutuesit të mendojnë se po u dërgoni një rezyme të rreme, ja pse

Rekrutim

Shkrimi i një CV mund të jetë punë e lodhshme. Ju duhet të lexoni përshkrimin e punës për të parë se çfarë po kërkojnë. Duhet të rendisni titujt e punës dhe pikat që pasqyrojnë përvojën tuaj dhe provojnë se jeni i përshtatshëm. Apo të siguroheni që të mos ketë gabime gramatikore dhe drejtshkrimore.

Inteligjenca artificiale gjeneruese tërhiqet nga interneti për të ndërtuar çdo gjë që do kërkesa juaj. Për shembull, nëse kërkoni një “Rezyme marketingu”, ajo do të krijojë diçka të bazuar në çdo përshkrim të punës së marketingut.

“Ju mund ta përshtatni kërkesën tuaj duke i dhënë përmbajtje specifike për të punuar. Por, nëse gjithçka që keni bërë për të marrë CV-në që i dërgoni një punëdhënësi është të vendosni përshkrimin e punës së tij dhe t’i kërkoni ChatGPT të krijojë një rezyme që të përshtatet, mund të përfundoni me një dokument shumë të përgjithshëm, të të njëjtit tingull”, thotë James Hudson, një Ekzekutiv i HR i cili ka udhëhequr blerjen e talenteve në kompani globale si Nike.

Gavin ka dëgjuar se si ndodh kjo në terren.

“Rekrutuesit dhe menaxherët e punësimit që shikojnë qindra rezyme thonë se ndonjëherë 100 prej tyre duken saktësisht njësoj, sepse të gjithë përdorin të njëjtin mesazh ChatGPT,” thotë ajo.

Ata nuk ecin përpara me këta kandidatë. Ka probleme të tjera me lejimin e AI të shkruajë CV-në tuaj. Detyra e CV-së tuaj është të tregojë “udhëtimin tuaj unik të karrierës në një mënyrë imponuese”, thotë Hudson. Nëse nuk jeni duke përdorur gjithashtu sfondin tuaj në drejtimin e ChatGPT, ose duke redaktuar çfarëdo që ai nxjerr me pikat kryesore të karrierës suaj, nuk do të merrni diçka që është edhe specifike dhe që ju tregon vërtet. Vetëm ju e dini se keni tejkaluar qëllimet tuaja të shitjeve me 30%, ose keni rritur trafikun e faqes në internet me 50%. Vetëm ju mund ta shtoni atë!

“Ju jeni duke gërryer avantazhin tuaj konkurrues, kur nuk i përfshini manualisht ato detaje”, thotë Hudson.

“Mund ta bëjë gjithashtu të duket sikur po dërgoni një rezyme të rreme. Kur rekrutuesit shohin të njëjtin dokument pa pushim, ata i interpretojnë ato me shumë gjasa si gënjeshtra. Ata mendojnë se janë më të pandershëm, sepse po supozojnë se personi thjesht po thotë atë që duhet të thotë për të marrë një telefonatë”, thotë Gavin.

Kjo nuk do të thotë se nuk duhet të përdorni fare AI kur jeni duke shkruar CV-në tuaj.

“Është në rregull ta lini atë të krijojë një draft të parë të CV-së tuaj, por produkti përfundimtar duhet ende të modifikohet dhe ndryshohet nga ju, sepse vetëm ju e dini karrierën tuaj”, thotë Hudson.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0