Përditësimi i iOS 10.1.1 po shkakton probleme në bateritë e iPhone-ve - Business Magazine Albania

Përditësimi i iOS 10.1.1 po shkakton probleme në bateritë e iPhone-ve


Përditësimi i fundit i Apple iOS, 10.1.1 premton, ndër të tjera, “përmirësimin e stabilitetit të celularit dhe zgjidh të metat që mund të ketë.” Por disa besojnë se përditësimi po shkakton probleme tek bateria.

Sipas një raporti nga PCMag.com, përditësimi papritur po shkakton një ulje të nivelit të baterisë së iPhone-ve. Ka gjithashtu një diskutim aktiv në faqen e vetë Apple-it ku konsumatorët janë duke raportuar se bateritë e pajisjeve të tyre iPhone 6 dhe iPhone 5s nuk zgjasin as një ditë të plotë pa u karikuar.

Të tjerë përdorues thonë se telefoni i tyre fiket sapo bateria shkon në 30%-50%.

Raporti vjen një javë pasi Apple ra dakord të zëvendësojë bateritë në një numër të vogël për pajisjet iPhone 6s.

Disa përdorues të cilët kanë zgjedhur programin e hapur Beta të Apple raportojnë se versioni 10.1.1 (14B150) zgjidh problemin, por shumica e përdoruesve të iPhone nuk kanë software-in beta në telefonat e tyre. Programi beta tani është duke ofruar versionin 10.2. Disa persona në forum kanë sugjeruar që të rikthehet sërish versioni i mëparshëm iOS.

“Unë e kam parë në telefonin tim iPhone 6 që papritur bateria e tij bie nga 60% në 0%, madje edhe në iOS 10. Pasi e vendos sërish në karikim, ai shkon në 60% direkt.”

Këto probleme, me sa duket, ndonjëherë shkaktohen nga një gabim apo një lloj sinjali i kryqëzuar brenda telefonit.

Burimi: mashable.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0