Përditësimet e fundit të Chatgpt: Nga leximi me zë deri tek stili njerëzor i Pi - Business Magazine Albania

Përditësimet e fundit të Chatgpt: Nga leximi me zë deri tek stili njerëzor i Pi

Përditësimet e fundit të Chatgpt: Nga leximi me zë deri tek stili njerëzor i Pi

Javën e fillojmë me hapa të fortë në botën e Inteligjencës Artificiale (IA), ku risitë e fundit nga OpenAI dhe Pi tërheqin vëmendjen e të gjithëve. OpenAI shton veçorinë “Lexo me Zë” në ChatGPT, ndërsa Pi, një chatbot personal nga Inflection AI, po afron performancën e GPT-4 me një prekje më njerëzore. Shtimi i Sam Altman në bord dhe krijimi i frutave me fytyra njerëzore janë po ashtu pjesë e lajmeve të rëndësishme të kësaj jave.Ai Revolution, në newslettertin e tij të fundit ka bërë një përmbledhje me të gjitha informacionet kryesore për secilën nga lajmet rreth OpenAi

OpenAI shton “Lexo me Zë” në ChatGPT

OpenAI sapo prezantoi një veçori të re për ChatGPT, e cila lejon përdoruesit të dëgjojnë përgjigjet e shkruara në formë zëri. Kjo risi është një hap i madh drejt bërjes së IA-së më të arritshme dhe miqësore për përdoruesin. Me veçorinë “Lexo me Zë”, ChatGPT bëhet më i përshtatshëm për situata kur jeni në lëvizje, duke gatuar, ose thjesht kur dëshironi të pushoni sytë.

Për ta provuar:

1️⃣ Hapni ChatGPT në telefonin ose browserin tuaj
2️⃣ Shkruani pyetjen tuaj dhe prisni përgjigjen
3️⃣ Shtypni dhe mbani përgjigjen, më pas prekni “Lexo me zë”
4️⃣ Kënaquni ndërkohë ChatGPT t’ju lexojë përgjigjen!

Kjo veçori e re është një hap i madh drejt bërjes së AI më të aksesueshme dhe më miqësore për përdoruesit.

Pi afron GPT-4 me një prekje më njerëzore

Chatboti personal Pi nga Inflection AI po bën përparim të madh me aftësitë e tij të larta në biseda që pasqyrojnë ndjenjat njerëzore. Duke arritur gati 1 milion përdorues ditore, Pi kërkon vetëm 40% të kapacitetit kompjuterik për ndërtimin e tij, krahasuar me GPT-4, duke e bërë një alternativë efikase për të zgjidhur konflikte, përmirësuar komunikimin, ose thjesht për të pasur një bisedë më njerëzore.

Lexo edhe: Mira Murati paska pasur dorë në shkarkimin nga detyra të Sam Altman?!

Rikthimi i Sam Altman në bord 

Pas një hetimi të brendshëm që përfundoi pa gjetur asnjë sjellje të papërshtatshme nga ana e Sam Altman, ai u rikthye në bord në OpenAI. Shtimi i tre grave me përvojë në bord, nga fushat e kujdesit shëndetësor, argëtimit dhe tregtisë elektronike, premton të sjellë perspektiva të reja dhe të vlefshme në zhvillimin e IA-së.

Fruta me Fytyra Njerëzore: Një Krijim i Veçantë

Një përdorues në Reddit ka krijuar fytyra njerëzore në fruta, duke shtuar një element argëtimi dhe krijativiteti në botën e përditshme. Ky veprim tregon se si kreativiteti njerëzor mund të kombinohet me teknologjinë për të krijuar përmbajtje të veçantë dhe tërheqëse.

Këto zhvillime në botën e Inteligjencës Artificiale jo vetëm që hapin rrugë për përmirësime teknologjike por gjithashtu tregojnë potencialin për një bashkëveprim më të ngrohtë dhe më njerëzor mes njerëzve dhe makinave. Rikthimi i Sam Altman në bord dhe diversifikimi i tij, së bashku me inovacionet si veçoria “Lexo me Zë” dhe chatboti Pi, janë dëshmi e angazhimit për të bërë teknologjinë më inkluzive dhe të arritshme për të gjithë.

AIREVOLUTION

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0