Për të rritur sigurinë, policët indianë po mësohen të veprojnë kështu


Policët e aeroportit në Indi po udhëzohen të qeshin më pak.

Forca Qendrore e Sigurisë Industriale e vendit, e cila mban përgjegjësi për sigurinë ajrore, do që stafi i tij të jetë më shumë vigjilent sesa miqësor.

Ata do të lëvizin nga një sistem i buzëqeshur në një sistem me buzëqeshje të rezervuar.

Zyrtarët besojnë se mirësjellja e tepërt i vë aeroportet në rrezik nga sulmet terroriste.

Drejtori i përgjithshëm i organizatës, Rajesh Ranjan, tha madje, se sulmet e 11 shtatorit kishin ndodhur për shkak të “mbështetjes së tepërt miqësore të udhëtarëve”.

Kjo nuk është hera e parë që zyrtarëve të policisë indiane u është thënë të përmirësojnë standardet ose të ndryshojnë sjelljen e tyre:

  • Në korrik, Policia e Rezervës së Shtetit të Karnataka u tha oficerëve të saj të humbnin peshë ose të përballeshin me pezullimin nga shërbimi.
  • Dhe në vitin 2004, policia në shtetin e Madhya Pradesh u pagua për të rritur mustaqet, sepse besonin se kjo pamje e re do të nxiste më shumë respekt.

Në të kundërt, në vende të tjera të Azisë, policia e Nepalit punësoi 600 trajnerë në vitin 2014 për të ndihmuar oficerët të bëheshin më miqësorë.

/BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale