Për të rritur sigurinë, policët indianë po mësohen të veprojnë kështu

Për të rritur sigurinë, policët indianë po mësohen të veprojnë kështu


Policët e aeroportit në Indi po udhëzohen të qeshin më pak.

Forca Qendrore e Sigurisë Industriale e vendit, e cila mban përgjegjësi për sigurinë ajrore, do që stafi i tij të jetë më shumë vigjilent sesa miqësor.

Ata do të lëvizin nga një sistem i buzëqeshur në një sistem me buzëqeshje të rezervuar.

Zyrtarët besojnë se mirësjellja e tepërt i vë aeroportet në rrezik nga sulmet terroriste.

Drejtori i përgjithshëm i organizatës, Rajesh Ranjan, tha madje, se sulmet e 11 shtatorit kishin ndodhur për shkak të “mbështetjes së tepërt miqësore të udhëtarëve”.

Kjo nuk është hera e parë që zyrtarëve të policisë indiane u është thënë të përmirësojnë standardet ose të ndryshojnë sjelljen e tyre:

  • Në korrik, Policia e Rezervës së Shtetit të Karnataka u tha oficerëve të saj të humbnin peshë ose të përballeshin me pezullimin nga shërbimi.
  • Dhe në vitin 2004, policia në shtetin e Madhya Pradesh u pagua për të rritur mustaqet, sepse besonin se kjo pamje e re do të nxiste më shumë respekt.

Në të kundërt, në vende të tjera të Azisë, policia e Nepalit punësoi 600 trajnerë në vitin 2014 për të ndihmuar oficerët të bëheshin më miqësorë.

/BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0