Pas Pandemisë vjen Metaverse. Ky qytet njoftoi se në vitin 2022 do të ketë gati platformën për qytetarët - Business Magazine Albania

Pas Pandemisë vjen Metaverse. Ky qytet njoftoi se në vitin 2022 do të ketë gati platformën për qytetarët

Ndërsa ne ende nuk kemi gjetur zgjidhje për problemet ekzistenciale të botës reale, shumë tashmë po ëndërrojnë për jetën diku tjetër. Disa po shikojnë seriozisht ndërtimin e një qyteti në Mars, ndërsa persona si Mark Zuckerberg kanë lëvizur tashmë në një univers krejtësisht të ndryshëm… Nëse gjigantët e teknologjisë si Facebook – dua të them, Meta – dhe Microsoft i kane parashikimet e sakta, e ardhmja është në të ashtuquajturin metaverse.

Ky është termi i gjerë për të përshkruar një hapësirë ​​virtuale të përbashkët që një ditë mund të ketë sukses në internet, ku ne të gjithë mund të jetojmë, punojmë, luajmë dhe ndërveprojmë me njëri-tjetrin nëpërmjet pajisjeve të realitetit virtual dhe të shtuar.

Për të qenë të qartë, metaverset nuk ekzistojnë ende – përveç nëse e llogaritni Animal Crossing si një version të kufizuar të vizionit madhështor të Kompanive Teknologjike – dhe termi deri më tani është pak më shumë se një fjalë kryesore. Por kjo nuk i ka penguar kompanitë të bëjnë zhurmë rreth tij, veçanërisht pasi pandemia përshpejtoi përdorimin e hapësirave virtuale të takimeve për punë dhe kohë të lirë.

Një qytet është frymëzuar nga koncepti për metaverse dhe ka vendosur të vijojë përpara me të gjitha forcat për krijimin e tij.

Këtë javë, Seuli u bë qyteti i parë i madh që njoftoi se do të hyjë në metaverse, me plane për të krijuar një platformë për “komunikim pa kontakt” deri në fund të vitit 2022. Platforma do të presë një sërë shërbimesh publike, vende historike dhe ngjarje kulturore që banorët mund të kenë akses duke vendosur kufje të realitetit virtual. Deri në vitin 2023, qyteti do të hapë “Qendrën Metaverse 120”, e cila do të shërbejë si një bashki virtuale ku banorët takohen me zyrtarët lokalë (në format e tyre të avatarit) për të kërkuar shërbime ose për të paraqitur ankesa.

Është e gjitha pjesë e “Master Planit Pesëvjeçar të Promovimit të Metaverse Seoul” të kryebashkiakut, i cili faturohet si një mënyrë për t’i bërë shërbimet publike më të aksesueshme për të gjithë duke hequr qafe barrierat si distanca – megjithëse siç vëren me të drejtë Quartz, duke blerë kufjet e nevojshme për të hyni në këtë metaverse do të kushtojë të paktën 300 dollarë.

Nuk është çudi që Seuli është i pari që i bën publike ambiciet e tij metaverse. Qeveria e Koresë së Jugut ka imagjinuar prej kohësh të ardhmen e qyteteve, duke kaluar dy dekadat e fundit duke konceptuar dhe zhvilluar Songdo, “qytetin e tij të zgjuar” nga e para. Qyteti i Seulit njoftoi planet në vitin 2018 për të zhvilluar monedhën e vet, monedhën S, që do të përdoret si një metodë pagese për programet sociale të financuara nga qyteti për punonjësit publikë, punëkërkuesit dhe qytetarët që kërkojnë të kursejnë energji elektrike, ujë dhe gaz.

Detajet janë të pakta në njoftimin e qytetit, por ai ofron një paraqitje të shkurtër të asaj që mund të thotë metaverse për jetën urbane. Sipas disa llogarive spekulative, ëndrra e idealizuar e Big Tech mund të nënkuptojë fundin e shërbimeve të qytetit si transporti siç e njohim ne, dhe ngritjen e “teleportimit virtual”. Nga ana tjetër, metaversi mund të rezultojë të jetë pak më shumë se disa pjesë të reja të teknologjisë nga kompani si Amazon, shumë larg nga trillimet shkencore distopike që e ëndërronin metaversin si një formë satire.

Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0