Pas 30 vitesh njerëzit do të punojnë vetëm katër orë në ditë

Pas 30 vitesh njerëzit do të punojnë vetëm katër orë në ditë


Ma, shpjegon për CNBC se mund të përfitojmë nga inteligjenca artificiale, ndërkohë që njerëzit do të jenë më të lirë të pushojnë dhe të punojnë më pak.

“Unë mendoj se në të ardhmen njerëzit do të punojnë vetëm 4 orë në ditë dhe ndoshta 4 ditë në javë,” tha Ma. “Gjyshi im punonte 16 orë në ditë, duke punuar tokën. Ai mendon se është shumë i zënë me punë.

“Ne punojmë 8 orë 5 ditë në javë, ne mendojmë se jemi shumë të zënë me punë, por në 30 vitet e ardhshmene do të punojmë vetëm katër orë.”

Lexoni: 5 arsyet pse të rinjtë nuk duhet të varen nga një punë 9 me 5

Ky është i njëjti numër që ekonomisti i famshëm John Maynard Keynes parashikoi në vitin 1930, kur tha se pas 100 vitesh java e punës do të jetë më e shkurtër, rreth 15 orë në javë si pasojë e automatizimit i cili kujdeset çdo ditë e më shumë për nevojat e njerëzve.

Ma gjithashtu shtoi se në të ardhmen njerëzit do të jenë në gjendje të pushojnë në shumë vende të ndryshme.

“Njerëzit normalë vizitojnë 30 vende, tridhjetë vjet më vonë, ndoshta do të vizitojnë 300 vende”, tha Jack Ma.

Megjithatë ai paralajmëroi se përveç zhvillimit, 30 vitet e ardhshme do të jenë “të dhimbshme”.

 

/CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0