Paralajmërimi: Fshini WhatsApp nëse doni të ruani veten
Përditësuar së fundmi: 22/11/2019

Paralajmërimi: Fshini WhatsApp nëse doni të ruani veten

Share
nga Eridon Elshani
Nën 22, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

“WhatsApp është një ‘kalë trojan’ që po shfrytëzon miliona përdorues dhe nuk ndryshon nga Facebook”, kështu njoftoi themeluesi i Telegramit, Pavel Durov.

Në një postim të gjatë të mërkurën, ai sulmoi aplikacionin më të madh të mesazheve WhatsApp, i cili është në pronësi të Facebook që prej vitit 2014 dhe përdoret nga 1.5 miliardë përdorues cdo muaj.

“Pavarësisht nga qëllimet themelore të WhatsApp, këshillat për përdoruesit e tyre janë: nëse nuk jeni dakord që të gjitha fotot dhe mesazhet tuaja të bëhen publike një ditë, ju duhet të fshini WhatsApp nga telefoni juaj.

WhatsApp jo vetëm që nuk i mbron mesazhet tuaja, por është aplikacion po përdoret vazhdimisht si një kalë ‘Trojan’ për të përgjuar fotot dhe mesazhet tuaja në celular. Pse e bëjnë këtë? Facebook ka qenë pjesë e programeve të mbikëqyrjes shumë kohë para se të blente WhatsApp”, tha ai.

Lexoni gjithashtu:

Qeveritë spiunohen përmes WhatsApp

Sipërmarrësi rus i referohej skandalit në të cilin u përfshi Facebook para disa muajsh, ku dolën të dhënat e miliona përdoruesve. Me shkrimin e tij, Pavel ka qëllim të tregojë se e njëjta gjë funksionon dhe me WhatsApp.

Forbes