Paralajmërimi: Fshini WhatsApp nëse doni të ruani veten


“WhatsApp është një ‘kalë trojan’ që po shfrytëzon miliona përdorues dhe nuk ndryshon nga Facebook”, kështu njoftoi themeluesi i Telegramit, Pavel Durov.

Në një postim të gjatë të mërkurën, ai sulmoi aplikacionin më të madh të mesazheve WhatsApp, i cili është në pronësi të Facebook që prej vitit 2014 dhe përdoret nga 1.5 miliardë përdorues cdo muaj.

“Pavarësisht nga qëllimet themelore të WhatsApp, këshillat për përdoruesit e tyre janë: nëse nuk jeni dakord që të gjitha fotot dhe mesazhet tuaja të bëhen publike një ditë, ju duhet të fshini WhatsApp nga telefoni juaj.

WhatsApp jo vetëm që nuk i mbron mesazhet tuaja, por është aplikacion po përdoret vazhdimisht si një kalë ‘Trojan’ për të përgjuar fotot dhe mesazhet tuaja në celular. Pse e bëjnë këtë? Facebook ka qenë pjesë e programeve të mbikëqyrjes shumë kohë para se të blente WhatsApp”, tha ai.

Lexoni gjithashtu:

Qeveritë spiunohen përmes WhatsApp

Sipërmarrësi rus i referohej skandalit në të cilin u përfshi Facebook para disa muajsh, ku dolën të dhënat e miliona përdoruesve. Me shkrimin e tij, Pavel ka qëllim të tregojë se e njëjta gjë funksionon dhe me WhatsApp.

Forbes

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale