Papunësia tek të rinjtë në rritje. Studentët nuk pranojnë të punojnë pa u diplomuar - Business Magazine Albania

Papunësia tek të rinjtë në rritje. Studentët nuk pranojnë të punojnë pa u diplomuar

Papunësia

Sipas të dhënave nga INSTAT, papunësia tek të rinjtë po shfaq tendencë në rritje. Shkalla zyrtare e papunësisë për të rinjtë është 23.3 %. Krahasuar me tremujorin e parë të vitit 2020, shkalla e pjesëmarrjes në forcat e punës është 2.1 pikë përqindje më e ulët, ndërkohë krahasuar me tremujorin e mëparshëm ky tregues shënon ulje prej 1.2 pikë përqindje.

Të rinjtë e moshës 15-29 vjeç që deklaruan se janë nxënës/studentë ose në trajnim përbëjnë 70,1 % të të rinjve ekonomikisht jo-aktivë. Ndër të rinjtë e moshës 15-29 vjeç ekonomikisht jo-aktivë, 9,0 % klasifikohen si të papunë të dekurajuar. Në popullsinë e moshës 30-64 vjeç ky grup përbën 13,5 % të popullsisë ekonomikisht jo-aktive të kësaj grup-moshe.

Lexoni: INSTAT: Si e përballoi ekonomia shqiptare pandeminë?

Në tremujorin e parë 2021, shkalla e përgjithshme e punësimit për popullsinë 15-64 vjeç është 59,0 %.

Gjatë këtij tremujori, në krahasim me të njëjtin tremujor të vitit 2020, numri i të punësuarve gjithsej u ul me 2,6 %, ndërkohë krahasuar me tremujorin e katërt të vitit 2020, ky tregues u ul me 0,5 %. Në tremujorin e parë 2021, shkalla zyrtare e papunësisë në Shqipëri, për popullsinë 15 vjeç e lart, është 11,9 %.

Për më shumë informacion klikoni Këtu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0