Papa Françesku inkurajon më shumë fëmijë të kodojnë, veçanërisht në vendet katolike - Business Magazine Albania

Papa Françesku inkurajon më shumë fëmijë të kodojnë, veçanërisht në vendet katolike

papa

Miron Mironiuk, themeluesi i kompanisë së inteligjencës artificiale Cosmose AI, po mbështetet në përvojën e tij të kodimit duke transformuar jetën e tij. Ai tha se nisma “Kodi me Papën” do të kapërcejë  “pabarazitë e dukshme në arsim”  në të gjithë globin. Shpresohet se përfshirja e Papës do të tërheqë vendet katolike.

“Ne besojmë se përfshirja e Papës do të ndihmojë për t’i bindur ata që të kalojnë pak kohë dhe të përdorin këtë mundësi për të mësuar programim falas,” tha Mironiuk .

Nisma do të mbrojë aksesin në arsimin e kodimit, përmes një platforme mësimore falas në internet për studentët e moshës 11-15 vjeç në të gjithë Evropën, Afrikën dhe Amerikën Latine.

Pas 60 orësh mësimi të përkushtuar, fëmijët do të pajisen me bazat e Python, një nga gjuhët më të njohura të kodimit në botë.

Në epokën dixhitale, aftësitë e programimit janë bërë po aq themelore sa leximi dhe shkrimi.

Të dhënat e Forumit Ekonomik Botëror të publikuara ne 2023  zbuluan se “shumica e roleve me rritje më të shpejtë janë role të lidhura me teknologjinë”. Megjithatë, një mungesë e madhe globale e aftësive teknologjike kërcënon të lërë 85 milionë vende pune të paplotësuara deri në vitin 2030.

Si rezultat, rritja e aksesit në arsimin e programimit me cilësi të lartë është bërë një domosdoshmëri, veçanërisht në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, shumë prej të cilave janë katolike.

Një përqindje e madhe e popullsisë polake identifikohet si katolike.Milioneri 33-vjeçar Mironiuk tha se ishte krenar për trashëgiminë e tij polake dhe se ishte pjesë e një numri të njerëzve të suksesshëm polakë që punojnë në teknologji.

Vendi po bën përparime të rëndësishme në skenën e teknologjisë, veçanërisht në AI, me kompani si Google Brain, Cosmose AI dhe Open AI, që kanë një numër të konsiderueshëm punonjësish polakë.

Por zoti Mironiuk është gjithashtu i vetëdijshëm se shumë vende nuk janë aq me fat dhe shpreson se ky program arsimor mund të ndihmojë në ndryshimin e kësaj.

Programi do të jetë i disponueshëm në spanjisht, anglisht, italisht dhe polonisht. Ai pritet të arrijë tek fëmijët në të gjithë Amerikën e Jugut, përveç Brazilit dhe në vendet anglisht folëse në Afrikë dhe Azinë Juglindore.

Kjo nuk është hera e parë që Papa ka inkurajuar të rinjtë që të futen në kodim, pasi ka ndihmuar ne shkrimin e një rreshti kodi për një nismë të OKB-së në 2019.

Mironiuk do të takohet me Papën në Vatikan, por ai pranon se nuk po parashikon që Papa të imitojë studentët e tij në përvetësimin e aftësive të reja.

“Unë nuk pres që ai të njohë shumë mirë Python, të paktën,” tha ai. “Por ai do të marrë një certifikatë për përpjekjet e tij për të ndihmuar në fillimin e programit.”

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0