Oraret e gjumit, si ndikojnë në tretjen e ushqimit dhe shëndetin e stomakut


Mjekët paralajmërojnë se ndryshimet e orareve të gjumit kanë një ndikim të fortë në metabolizëm. Sipas tyre, çdo vonesë e mundshme në zbatimin e një orari rigoroz të gjumit nxit një rezistencë më të lartë ndaj insulinës. Kjo do të thotë se njerëzit që nuk flenë në orar, kanë më shumë akumulim të glukozës në gjak. Një gjë e tillë shkakton shfaqjen e diabetit të tipit 2.

Lexo: Ministria e Financave: Ja si do të procedohet për përfitimin e pagesës së papunësisë, si pasojё e Covid-19

Çfarë është Insulina dhe përse ndikohet nga oraret e gjumit:

Insulina ndihmon trupin të përthithë glukozë nga ushqimi dhe ta përdorë atë për energji. Një pjesë e kësaj energjie ruhet në organizëm dhe vendoset në përdorim kur trupi fle. Sipas të dhënave, nëse njeriu vonon të flejë, atëherë trupi vazhdon të mbledhë sheqer nga ushqimet, edhe nëse nuk jeni duke ngrënë. Në këtë mënyrë, pikat e magazinimit të sheqerit në trup mbushen  shumë.

Kësisoj, sheqeri në gjak konvertohet në qeliza yndyrore. Çdo vonesë në fjetje e shtyn trupin të ruajë më shumë energji dhe të mos e shpenzojë atë. Në teori, kjo shpjegon përse cilësia e keqe e gjumit ka lidhje me një metabolizëm problematik. Ky problem vërehet shumë tek femrat.

Rreziku i shfaqjes së diabetit është më i lartë tek femrat në moshën e mesme, dhe lidhja mes insulinës dhe gjumit, shpjegon shumë gjëra mbi këtë fenomenon. Për më tepër, njerëzit që e shtyjnë gjumin për më vonë, kanë më shumë tendencë ta teprojnë me ushqimin dhe të jenë mbipeshë. Njerëzit që kanë probleme me gjumin, sipas të dhënave të AgroWeb.org, besohet të jenë më të prirur të konsumojnë gjëra të ëmbla ose ushqime të kripura.

Lexo: Krizat nxjerrin në pah liderin…

Cilësia apo sasia:

Shqetësimet e mjekëve dhe ekspertëve janë të mëdha në lidhje me vonesën në fjetje dhe nivelin e lartë të kalorive të konsumuara. Sipas tyre trupi është më i aftë të metabolizojë glukozën në orët e para të ditës se sa në mbrëmje.

Këshilla është nëse dëshironi të humbisni në peshë, përqendrohuni tek cilësia dhe oraret e gjumit, bashkë me një regjim të shëndetshëm ushqimor dhe aktivitet fizik.

Burimi: Agroweb

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale