Opozita kërkon uljen e TVSH-së në 6%. Tabaku: ndihmon shtresat në nevojë dhe rrit konsumin - Business Magazine Albania

Opozita kërkon uljen e TVSH-së në 6%. Tabaku: ndihmon shtresat në nevojë dhe rrit konsumin

shtresat në nevojë

Jorida Tabaku, Deputetja e Partisë Demokratike, së bashku me një grup deputetësh ka prezantuar në Kryesinë e Kuvendit nismën ligjore për uljen e TVSH-së.

Znj. Tabaku ka theksuar se ulja e TVSH-së nga 20% në 6% u shërben qytetarëve, pasi ndihmon shtresat në nevojë dhe rrit konsumin.

Ulja e TVSH do bëjë atë që kanë bërë vendet e tjera të BE-së, atë që nuk po e bën dot qeveria, do ndihmojë shtresat në nevojë të rrisë dhe nxisë konsumin e tyre. Sot shumë vende të BE-së kanë TVSH edhe për ekonominë, kanë ulur edhe TVSH për energjinë”, theksoi ajo.

Lexo: Shqipëria nis zbatimin e rregullave për lehtësimin e tregtisë me BE dhe vendet e CEFTA

Propozimi i opozitës, sipas tyre, është konkret dhe i heq mundësinë qeverisë që të thotë është një nismë populiste dhe nuk u shërben qytetarëve.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0