OpenAI krijon një ekip mbikëqyrës me Sam Altman në bord, fillon trajnimin e modelit të ri - Business Magazine Albania

OpenAI krijon një ekip mbikëqyrës me Sam Altman në bord, fillon trajnimin e modelit të ri

Sam Altman

OpenAI ka pohuar se krijoi një Komitet të Sigurisë dhe Sigurisë të udhëhequr nga drejtues të lartë, pasi shpërndau bordin e tij të mëparshëm mbikëqyrës në mes të majit.

Komiteti i ri do të jetë përgjegjës për dhënien e rekomandimeve për bordin e OpenAI “mbi vendimet kritike të sigurisë dhe sigurisë për projektet dhe operacionet OpenAI”, tha kompania. Ajo vjen pasi zhvilluesi i asistentit virtual ChatGPT njoftoi se ka filluar trajnimin e “modelit të kufirit të ardhshëm”.

Firma është shprehur në një postim në blog se parashikon “sistemet që rezultojnë të na sjellin në nivelin tjetër të aftësive në rrugën tonë drejt AGI”, ose inteligjencës së përgjithshme artificiale, që lidhet me AI që është po aq i zgjuar, ose më i zgjuar se njerëzit. 

Formimi i një ekipi të ri mbikëqyrës vjen pasi OpenAI shpërndau një ekip të mëparshëm që ishte i fokusuar në rreziqet afatgjata të AI. Para kësaj, të dy drejtuesit e ekipit, bashkëthemeluesi i OpenAI, Ilya Sutskever dhe Jan Leike,  njoftuan largimet e tyre  nga  startup-i i mbështetur nga Microsoft.

Siguria e AI ka qenë në qendër të një debati më të madh, pasi modelet e mëdha që mbështesin aplikacionet, si ChatGPT, bëhen më të avancuara. Zhvilluesit e produkteve të AI po pyesin gjithashtu se kur do të arrijë AGI dhe çfarë rreziqesh do të vijnë me të. Bret Taylor, Adam D’Angelo, Nicole Seligman, të cilët janë të gjithë në bordin e drejtorëve të OpenAI, tani ulen në komitetin e ri të sigurisë së bashku me Altman.

Leike këtë muaj shkroi se “kultura dhe proceset e sigurisë së OpenAI-t kanë zënë vendin e pasëm ndaj produkteve me shkëlqim”. Në përgjigje të largimit të tij, Altman tha në platformën e mediave sociale X se ishte i trishtuar që pa Leike të largohej, duke shtuar se OpenAI ka “shumë më shumë për të bërë”.

Gjatë 90 ditëve të ardhshme, grupi i sigurisë do të vlerësojë proceset dhe masat mbrojtëse të OpenAI dhe do të ndajë rekomandimet e tyre me bordin e kompanisë. OpenAI do të sigurojë një përditësim mbi rekomandimet që ka miratuar në një datë të mëvonshme.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0