Oksigjeni, po aq i rëndësishëm sa menaxhimi i stresit

Oksigjeni

Nga Ermand Mertenika, inxhinieri Bio-fizikant (Inxhinieri i Respiratoreve)

Covid -19, i kthyer në një pandemi globale, po shkakton dëme të mëdha jetësh njerëzore dhe recesion të thelluar ekonomik. Por, gradualisht aktiviteti i tij po ulet, edhe për meritë të imunitetit të tufës. Ky është një gur kilometric, i cili po kalohet gradualisht. Vaksina është finalizimi që do të ndërpresë zinxhirin Covid.

Të vetmet aparatura, të cilat diagnostikojnë pacientët me Covid-19 janë pajisjet monitoruse, pajisjet oksigjeno-terapeutike dhe Ventilatorët e Reanimacionit (Respiratorët). Në këtë periudhë pandemie të gjithë qytetarët janë të këshilluar të monitorojnë nivelin e oksigjenit të tyrë në gjak pasi ky është indikatori më i rëndësishëm për të kapur në kohë progresivitetin e Covid-19, në mushkëritë tona. Oksimetri Dixhital ështe një pajisje e vogël, e cila monitoron nivelin e oksigjenit në gjak. Por, si funsionon kjo pajisje e vogël, e cila monitoron oksigjenin tonë në gjak dhe përse është një indikator vigjilent ndaj Covid-19 për ta trajtuar në castin e duhur. Oksimetri dixhital është i përbërë nga dy llamba (diode) LED, ku njëra diodë është me ngjyrë të kuqe dhe tjetra është me Infra-të kuqe (IR Diode). Gjithashtu, kjo pajisje përmban dhe 2 sensorë, të cilët monitorojnë valët (dritën e këtyre dy diodave).

Pajisja është e këshillueshme të vendoset në gishtin tregues e sugjeruar në krahun e majtë, pikërisht në anën kardiake (krahu i zemrës). Në rast se kemi vendosur gishtin në këtë pajisje, atëhere të dy llambat (diodat) do aktivizohen në mënyrë manuale ose automatike. Gjaku, i cili është i pasur me oksigjen përthith dritë e llambës Infra-të kuqe) ndërsa gjaku i cili nuk është pasur me oksigjen përthith dritë e llambës së kuqe. Pikërisht diferenca ose raporti midis këtyre dy vlerave të përftuara nga gjaku i pasur me oksigjeni dhe gjaku jo i pasur me oksigjen, përfton vlerën e përcaktuar të sasisë së oksigjenit në gjak.

Lexo: COVAX, Shqipëria merr 141 mijë e 600 doza të AstraZeneca

Vlera normale e oksigjenit në gjak duhet të jetë nga 94% – 100%. Nëse kemi një rënie të vlerës së oksigjenit në gjak nën vlerën minimale 94% dhe nëse vlera vazhdon të jetë e ulët për një kohë relativisht të gjatë, atëhere duhen marrë masa. Oksimetri Dixhital është shumë i rëndësishëm në këtë moment pandemie, por njëkohësisht shkakton stres tek qytetarët, pasi ata janë të predispozuar ta masin shpesh vleren e tyre të oksigjenit në gjak.

Dua t’u jap një mesazh të gjithë qytetarëve: Nuk duhet të shqetësohen dhe duhet të evitojnë matjen në mënyrë të shpeshtë me oksimetër, pasi emocionet shkaktojnë stres dhe stresi është sëmundja shtesë më e dëmshme se sëmundjet e tjera.

-Respektoni rregullat e distances -Disinfektoni duart hera-herës

-Mbani masken FFP1 në ambiente të ngarkuara me qytetarë.

Këto janë masat parandaluese ndaj Covid-19

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale