COVAX, Shqipëria merr 141 mijë e 600 doza të AstraZeneca - Business Magazine Albania

COVAX, Shqipëria merr 141 mijë e 600 doza të AstraZeneca

COVAX ka publikuar zyrtarisht planin paraprak të shpërndarjes së vaksinave AstraZeneca dhe Pfizer.  Në fakt paraprakisht do të jenë 240 milionë doza të AstraZeneca, si dhe 60 milionë të tjera nëpërmjet Gavi që do të jepen deri në qershor për dhjetëra vende, përfshi Shqipërinë dhe Kosovën.

Sa i përket Shqipërisë, është planifikuar që nga COVAX të përfitojë 141 mijë e 600 doza të vaksinës së AstraZeneca nga COVAX. Nga ana tjetër për Kosovën planifikohet 100 mijë e 800 doza, po të AstraZeneca.

Bosnje dhe Hercegovina ka siguruar 153,600 doza të AstraZeneca dhe 23,400  doza të Pfizer, Mali i Zi ka siguruar 84 mijë doza të vaksinës AstraZeneca, Maqedonia e Veriut ka siguruar 103 mijë e 200 doza të Astra Zeneca. Ky është plani paraprak i COVAX, ndërsa në gjysmën e dytë të vitit, organizata ka në fokus shpërndarjen e të tjera dozave të vaksinës.

LEXO: Manastirliu: Kemi kontraktuar vaksina për 800 mijë qytetarë

Vaksina e AstraZenecas që pritet të vijë në Shqipëri përmes COVAX, sipas kompanisë ka një efektivitet rreth 90%, duke u bërë vaksina e tretë e rëndësishme në luftën kundër COVID19. Kompania është zotuar se do të ketë gati 700 milionë doza për të shpërndarë në fund të çerekut të parë të vitit 2021. Vaksina e AstraZeneca është me dy doza, dhe sipas studimeve në Britani dhe Brazil ku ka nisur vaksinimi, pacienti merr gjysmë doze herën e parë dhe një dozë të plotë pas një muaji.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0