OBSH nis investigimin mbi Covid-19

Ekipi i hetuesve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë po përgatitet të lërë karantinën në qytetin kinez të Wuhan dhe të fillojë një hetim të shumëpritur për origjinën e pandemisë Covid. Anëtarët e ekipit ndërkombëtar prej 13 personash do të përfundojnë karantinën e tyre dy-javore në 24 orët e ardhshme, duke u larguar në një qytet që dikur ishte qendra e shpërthimit global, por tani, një vit më pas, është kthyer kryesisht në normalitet. Kontrolli i punës së ekipit do të jetë i pamasë, pasi ata ‘prekin’ në atë që ka të ngjarë të jetë një fushë e minuar politike në kërkim të zbulimit të origjinës së Covid-19. “Sytë dhe vëmendja e botës janë fiksuar në këtë vëzhgim” tha virologu gjerman Marion Koopmans, i cili është pjesë e skuadrës që kanë shkuar në Kinë.

Misioni ka vuajtur nga vonesat, shqetësimet mbi aksesin dhe grindjet midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, të cilat kanë akuzuar Pekinin për fshehje të shkallës së shpërthimit fillestar dhe ka kritikuar kushtet e vizitës sipas të cilave ekspertët kinezë kryen fazën e parë të hulumtimit. Ekipi u largua nga hoteli menjëherë pas orës 3 pasdite. (07:00 GMT) pa folur me gazetarët, të cilët ishin mbajtur në një distancë prapa pengesave të verdha dhe hipën në një autobus, shoferi i të cilit kishte veshur mjete të plota mbrojtëse.

“Paksa e trishtuar për t’i thënë lamtumirë ‘palestrës’ time dhe ‘zyrës time’ ku kam qenë i  mbyllur për 2 javët e fundit !!”, shkroi anëtari i ekipit Peter Daszak më herët të enjten, së bashku me fotot e pajisjeve të stërvitjes dhe një tavolinë në dhomën e tij të hotelit. “Kalimi në fazën tjetër të punës tani me ekipin e misionit të OBSH & homologët e Kinës,” tha ai me tej.

LEXO: OBSH: Varianti i ri i koronavirusit është përhapur në 70 vende

Ekipi, i cili punoi me videokonferencë ndërsa ishte në karantinë, drejtohet nga Peter Ben Embarek, eksperti i OBSH-së për sëmundjet e kafshëve që kalojnë në specie të tjera dhe pritet të qëndrojë në Kinë për dy javë të tjera. “Nuk ka garanci për përgjigje,” u tha gazetarëve shefi i urgjencës i OBSH Mike Ryan më parë këtë muaj. “Ishte një detyrë e vështirë të përcaktohet plotësisht origjina dhe nganjëherë mund të duhen dy ose tre ose katër përpjekje për ta bërë atë në mjedise të ndryshme.“

Të afërm të viktimave të Covid-19 në Wuhan thonë së autoritetet kineze u kanë bllokuar llogaritë në rrjetet sociale dhe po i bëjnë presion që të mos tregojnë asgjë teksa skuadra e Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka nisur hetimin mbi origjinën e virusit. Shumë familjarë janë bashkuar për të kërkuar që të mbahet përgjegjësi nga qeveria kineze për mënyrën se si u përballua situata me koronavirusin.

Sipas disa dëshmive të të afërmve të viktimave, të shpërndara nga qytetarë të tjerë në rrjete sociale, presioni i autoriteteve është rritur veçanërisht pas vëzhgimit të skuadrës së OBSH-së. Një platformë në të cilën ishin regjistruar 80-100 familjarë të viktimave të personave të prekur me Covid-19 është zhdukur ditët e fundit dhe sipas njërit prej anëtarëve, Zhang Hai kjo tregon se qeveria kineze është nën trysni dhe po përpiqet të fshehë diçka.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0