OBSH: Fundi i pandemisë afër. Koha t’i japim goditjen finale - Business Magazine Albania

OBSH: Fundi i pandemisë afër. Koha t’i japim goditjen finale

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se numri i rasteve të infektimit me koronavirus ka rënë në mënyrë dramatike në botë, prandaj të gjitha shtetet duhet që të shfrytëzojnë këtë mundësi sipas OBSH, për t’i dhënë fund pandemisë.

Numri i rasteve të reja me koronavirus, i cili ka lënë të vdekur miliona njerëz prej fundit të vitit 2019, ka rënë në nivelet më të ulëta prej marsit të vitit 2020, ka thënë shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Lexo edhe: Koha për një dozë të katërt të vaksinës Covid? Ja pse profesionistët mjekësorë janë skeptikë 

“Nuk kemi qenë kurrë në pozitë më të mirë për t’i dhënë fund pandemisë. Nuk e kemi arritur ende këtë gjë, por fundi po shihet. Një vrapues maratone nuk ndalet kur sheh se i është afruar fundit. Përkundrazi, ai vrapon edhe më shumë, me gjithë energjinë që i ka mbetur. Ashtu duhet të veprojmë edhe ne. Jemi në pozicion fitues. Tani është koha më e keqe për të ndalur vrapin”, ka paralajmëruar ai.

Nëse nuk veprojmë tani, tha ai, rrezikojmë të përballemi me më shumë variante, më shumë vdekje, dhe me më shumë paqartësi. Organizata Botërore e Shëndetësisë e pati shpallur koronavirusin si pandemi më 11 mars të vitit 2020.

Reuters 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0