Koha për një dozë të katërt të vaksinës Covid? Ja pse profesionistët mjekësorë janë skeptikë  - Business Magazine Albania

Koha për një dozë të katërt të vaksinës Covid? Ja pse profesionistët mjekësorë janë skeptikë 

Vendet kanë filluar të ofrojnë një dozë të katërt të vaksinës Covid-19 për grupet vulnerabël, por profesionistët mjekësorë janë të pavendosur nëse kjo do të kishte dobi për popullatën e gjerë. 

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave ka autorizuar deri më tani një injeksion të katërt vetëm për ata të moshës 50 vjeç e lart, si dhe për ata që janë të imunokompromentuar. Dhe Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ishin skeptike për nevojën për një dozë të katërt për të rriturit e shëndetshëm në mungesë të një strategjie më të qartë të shëndetit publik. 

Këto vendime erdhën pasi një studim nga Izraeli zbuloi se megjithëse një dozë e katërt e vaksinës Pfizer-BioNTech ofron mbrojtje kundër sëmundjeve të rënda për të paktën gjashtë javë pas injektimit, ajo siguron vetëm mbrojtje afatshkurtër kundër infeksionit, i cili zbehet pas vetëm katër javësh.  

Ende nuk ka ‘prova të mira’ 

Konsensusi mjekësor deri më tani është se nuk ka pasur kërkime të mjaftueshme se sa mbrojtje mund të ofrojë një dozë e katërt. Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk ka dhënë një rekomandim zyrtar për një dozë të katërt, dhe “nuk ka ndonjë provë të mirë në këtë moment” se do të jetë e dobishme, tha shefi shkencëtar i OBSH-së, Soumya Swaminathan. 

Lexoni: Simptomat e Omicron BA.2: Çfarë duhet pasur parasysh kur varianti përhapet?

“Ajo që dimë nga imunologjia është se nëse jepni një dozë tjetër, do të shihni një rritje të përkohshme të antitrupave neutralizues. Por ajo që ne kemi parë gjithashtu është se këto antitrupa neutralizues do të pakësohen mjaft shpejt,” tha Swaminathan për CNBC në një intervistë.  

“Kjo ndodhi pas dozës së tretë. Dhe ka ndodhur përsëri pas dozës së katërt,” shtoi ajo.  

Meqenëse studimi nga Izraeli tregon se doza e katërt mund të sigurojë mbrojtje kundër sëmundjeve të rënda, vende të tilla si Izraeli, Danimarka dhe Singapori kanë vënë në dispozicion një injeksion të dytë përforcues për grupet me rrezik të lartë. 

Doza përforcuese vjetore? 

Pyetjet po ngrihen mbi nevojën për më shumë injeksione përforcuese pasi shfaqja e më shumë varianteve të Covid mund të kërkojë më shumë vaksina të synuara. 

Anthony Fauci, këshilltari kryesor mjekësor i Shtëpisë së Bardhë, i tha NBC News në janar se njerëzit mund të kenë nevojë të marrin vaksina përforcuese çdo vit. Megjithatë, metodat e vaksinës së përgjithshme mund të mos vazhdojnë të funksionojnë. 

Është e mundur që grupet me rrezik të lartë – siç janë të moshuarit – mund të kenë nevojë për një vaksinë vjetore, tha Swaminathan. Por “nuk është e qartë nëse një i rritur i shëndetshëm do të ketë nevojë për një vaksinë të rregullt vjetore.” 

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se vaksinat aktuale që administrohen mund të mos funksionojnë për variantet e ardhshme të Covid-19, tha ajo. 

Nëse virusi “ndryshon aq shumë sa duhet të ndryshoni përbërjen e vaksinës, atëherë nuk do të keni nevojë për një vaksinë tjetër,” shtoi Swaminathan. “Sfida e ndryshimit të përbërjes së vaksinës është se ju jeni gjithmonë duke luajtur catch-up.” 

Vetëm koha do të tregojë se sa kohë i duhet popullatës për të marrë vaksina përforcuese, por qasja më e sigurtë do të ishte të planifikohet një dozë çdo vit, dhe ndoshta të kombinohet me vaksinën e gripit. 

Lexoni: Ja si ka ndikuar pandemia tek punonjësit, sipas këtij studimi të ri

Varianti Omicron 

OBSH njoftoi se vdekjet e reja nga Covid kishin rënë në nivelin më të ulët që nga marsi 2020. Por nënvarianti më ngjitës i omicron BA.2 mbetet lloji dominues në Shtetet e Bashkuara, duke përbërë 68.1% të të gjitha rasteve në vend gjatë javës të 23 prillit, sipas të dhënave nga CDC. 

Edhe pse ekspertët parashikojnë se nënvarianti BA.2 nuk ka gjasa të jetë më i rëndë se tendosja origjinale e omicron, ai duhet të mbetet një shqetësim. 

Pacientët nga vende me mbulim adekuat vaksinimi do të përjetonin vetëm “sëmundje të lehtë ose të menaxhueshme” dhe kjo do të reduktonte “barrën në sistemin e kujdesit shëndetësor në krahasim me valët e para-vaksinave Covid”. 

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0