Simptomat e Omicron BA.2: Çfarë duhet pasur parasysh kur varianti përhapet? - Business Magazine Albania

Simptomat e Omicron BA.2: Çfarë duhet pasur parasysh kur varianti përhapet?

Sipas të dhënave më të fundit të Nowcast nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), nënvarianti Omicron BA.2 i COVID-19 tani është bërë lloji dominues në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Më 2 prill 2022, varianti BA.2 përbënte 72.2% të të gjitha rasteve në vend. Ndërsa ky total pritet të rritet vetëm në javët në vijim, tani BA.2 është më dominues në disa zona të vendit se të tjerat. 

Këtu janë zonat e Amerikës më të prekura me BA.2 si dhe simptomat më të fundit për t’u kujdesur ndërsa varianti vazhdon të përhapet. 

Zonat ku prevalenca BA.2 është më e lartë 

Sipas të dhënave të CDC Nowcast, këto janë zonat e SHBA ku BA.2 është më i përhapur: 

 • Verilindore: kjo përfshin shtete të tilla si New York dhe Maine. BA.2 përbën mbi 84% të rasteve. 
 • Bregdeti perëndimor: kjo përfshin Kaliforninë, Uashingtonin dhe Oregon. BA.2 përbën mbi 75% të rasteve. 
 • Juglindje: kjo përfshin shtete të tilla si Karolina e Veriut dhe e Jugut. BA.2 përbën mbi 67% të rasteve. 
 • Midwest: kjo përfshin shtete të tilla si Misuri dhe Illinois. BA.2 përbën mbi 67% të rasteve. 
 • Qendrore Jugore: kjo përfshin shtete të tilla si Teksasi dhe New Mexico. BA.2 përbën mbi 66% të rasteve.  
 • Jug: kjo përfshin shtete të tilla si Florida dhe Alabama. BA.2 përbën mbi 59% të rasteve. 

Lexoni: Ja si ka ndikuar pandemia tek punonjësit, sipas këtij studimi të ri

SIMPTOMAT E OMICRON BA.2

Sipas CDC, simptomat e Covid-19, duke përfshirë BA.2, janë: 

 • Ethe ose të dridhura 
 • Kollë 
 • Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje 
 • Lodhje 
 • Dhimbje muskujsh ose trupi 
 • Dhimbje koke 
 • Humbje e re e shijes ose nuhatjes 
 • Dhimbje të fytit 
 • Bllokim dhe rrjedhje të hundës 
 •  Përzjerje ose të vjella 
 • Diarre 

Ka pasur gjithashtu raportime që njerëzit e infektuar me BA.2 kanë shumë probleme të zorrëve. Sidoqoftë, një postim në blog nga ZOE, i cili drejton studimet për Covid-19, thotë se rritja e raportimeve për problemet e zorrëve nuk lidhet domosdoshmërisht me infeksionet BA.2. 

/FC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0