Ja si ka ndikuar pandemia tek punonjësit, sipas këtij studimi të ri - Business Magazine Albania

Ja si ka ndikuar pandemia tek punonjësit, sipas këtij studimi të ri

studimi të ri

Kanë kaluar dy vjet që kur COVID-19 u shpall një pandemi dhe kanë kaluar dy vjet që shumë prej tyre duhej të kalonin nga puna në një zyrë në punën nga shtëpia. Këto ndryshime na kanë detyruar të përshtatemi, por për shumë prej nesh, këto përshtatje të reja të adoptuara na kanë bërë më mirë. 

Një studim i ri zbuloi se punonjësit besojnë se jeta e tyre e punës dhe familjare është përmirësuar si rezultat i pandemisë. 

Pavarësisht njollës që COVID-19 ka lënë në botë, shumë punëtorë kanë një këndvështrim të përgjithshëm pozitiv për ndryshimet që ndodhën kur bëhet fjala për punën dhe familjen. Studimi u zhvillua midis 18 shkurtit dhe 22 shkurtit të këtij viti dhe zbuloi se 93% e punonjësve pajtohen se pandemia ka ndryshuar përgjithmonë mënyrën e punës së tyre. 

Punonjësit thonë se janë më mirë se dy vjet më parë në fushat e mëposhtme: 

  • Balanca punë-jetë – 43% janë më mirë kundrejt 18% më keq 
  • Kënaqësia në punë – 39% janë më mirë kundrejt 20% më keq 
  • Përparimi në karrierë – 36% janë më mirë kundrejt 17% më keq 
  • Financat – 38% janë më mirë kundrejt 27% më keq 
  • Lumturia e përgjithshme – 41% janë më mirë kundrejt 24% më keq 

Lexoni: 3 mënyra se si udhëheqësit vërejnë punëtorët toksikë para se të bëhen problematikë

Pati një ndarje të barabartë kur punonjësit u pyetën për shëndetin e tyre mendor. Kur u pyetën, 31% thanë se ishin më mirë ndërsa 31% thanë se ishin më keq. 

Punonjësit gjithashtu ranë dakord që marrëdhëniet e tyre ishin më të mira: 

  • 40% e punonjësve thonë se jeta e tyre familjare është më e mirë se dy vjet më parë kundrejt 19% që thonë se jeta e tyre familjare është më keq 
  • 68% e punonjësve janë afruar më shumë me anëtarët e familjes gjatë dy viteve të fundit 
  • 89% e punonjësve në distancë me fëmijë thonë se fëmijët e tyre janë më të lumtur kur punojnë nga shtëpia 
  • 95% e punëtorëve në distancë me kafshë shtëpiake thonë se kafshët e tyre janë më të lumtura kur punojnë nga shtëpia. 
  • 48% e punonjësve janë afruar më shumë me kolegët kundrejt 31% që janë larguar më shumë 

Praktikat e sigurisë COVID, oraret fleksibël të punës dhe puna në distancë kanë pasur një ndikim të qëndrueshëm në mënyrën se si njerëzit bëjnë punët e tyre. Disa nga ndryshimet që punëtorët shpresojnë të mbajnë pas pandemisë janë oraret fleksibël, puna plotësisht në distancë dhe puna hibride. 

Kur bëhej fjalë për ndryshimet që punëtorët shpresonin të humbnin, ata thanë kërkesat për maska, distancimin social dhe kërkesat e vaksinave. 

businesswire

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0