Objektivi i Bill Gates për vitin 2022: Të sigurohet "që Covid-19 të jetë pandemia e fundit" - Business Magazine Albania

Objektivi i Bill Gates për vitin 2022: Të sigurohet “që Covid-19 të jetë pandemia e fundit”

pandemia e fundit

Bill Gates mund të mos i pëlqejë objektivat e Vitit të Ri, por ai ende po vendos synime të mëdha për vitin 2022 dhe më tej.

Në krye të listës së tij: shmangia e pandemive të ardhshme.

Në postimin e tij në blogun e fundvitit në fillim të këtij muaji, miliarderi bashkë-themelues i Microsoft dhe filantropisti i kujdesit shëndetësor shkroi se ndër problemet më të mëdha në botë, frika e radhës shëndetësore në nivel Covid është mjaftueshëm për të kërkuar vëmendje në 2022.

“Nuk mund të përballojmë të përsërisim vuajtjet e dy viteve të fundit”, shkroi Gates. “Bota kishte një shans për të investuar në mjetet dhe sistemet që mund të kishin parandaluar pandeminë Covid-19, dhe ne nuk e shfrytëzuam atë”.

Gates la të kuptohet se kjo do të jetë temë e librit të tij të ardhshëm, i cili do të botohet vitin e ardhshëm. Ndërkohë, shkroi ai, investimi në kërkimin dhe zhvillimin mjekësor është një çështje e zgjuar për të filluar: Shumë nga projektet mjekësore të profilit më të lartë në botë, të ndërprera nga Covid, mund të përshpejtohen përsëri në të ardhmen e afërt.

Lexoni: Bill Gates investon 10 milionë dollarë në një startup me 7 punonjës

Në një shembull, vuri në dukje ai, Fondacioni Bill dhe Melinda Gates ndihmoi në financimin e një prove të Fazës III të islatravirit, një ilaç parandalues ​​për HIV-in, në Afrikë.

Trajtimet aktuale me pilula ofrojnë mbrojtje të besueshme, por ato duhet të gëlltiten në intervale të shpeshta ose të planifikuara ndryshe. Trajtimi i ri, gjithashtu një pilulë, do të duhej të merrej vetëm një herë në muaj dhe rezultatet e para të provës, të publikuara këtë verë, ishin premtuese, vuri në dukje Gates.

Gates dhe ish-bashkëshortja Melinda French Gates kanë dhuruar gjithashtu miliarda dollarë për organizata të ndryshme shëndetësore. Në një publikim të Wall Street Journal të vitit 2019, dyshja thanë se kishin dhënë deri në 10 miliardë dollarë organizatave si Fondi Global, Iniciativa Globale për Çrrënjosjen e Polio dhe Gavi, Aleanca e Vaksinave (GAVI) gjatë dy dekadave të fundit.

Në postimin e tij në blog, Gates shkroi, disa nga arritjet e këtij viti tregojnë se bota me të vërtetë mund të jetë në gjendje t’i japë fund pandemisë Covid dhe të frenojë atë të radhës, nga qeveritë dhe organizatat jofitimprurëse që luftojnë së bashku ndryshimet klimatike deri te miratimi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë për vaksinën e parë për malarian.

Por një mosbesim global në rritje në institucionet publike, vuri në dukje ai, përfaqëson një pengesë të rëndësishme. Sipas Indeksit të Mirëbesimit Edelman 2021, një sondazh me më shumë se 33,000 njerëz në 28 vende që Gates citoi në postimin e tij, veçanërisht amerikanët nuk u besojnë zyrtarëve të tyre publikë: Studimi vuri në dukje se 40% e të anketuarve amerikanë nuk besojnë “thellësisht” te qeveria federale e vendit.

Nëse njerëzit tuaj nuk ju besojnë, ata nuk do të mbështesin iniciativat e reja të mëdha,” shkroi Gates. “Dhe kur shfaqet një krizë e madhe, ata kanë më pak gjasa të ndjekin udhëzimet e nevojshme për të përballuar stuhinë.”

Lexoni: Bill Gates bën thirrje për përpjekje më të mëdha globale për t’u përgatitur për pandemitë e ardhshme

Për Gates, kjo do të thotë se udhëheqësit politikë dhe qytetarët duhet të marrin masa parandaluese, përpara se Covid të fillojë të zbehet nga listat e përparësive të njerëzve.

“Tani është koha për të mësuar nga gabimet tona dhe për të ndërmarrë hapa për të parandaluar që kjo përvojë e tmerrshme të mos ndodhë më kurrë”, shkroi Gates. “Unë shpresoj se do të shohim mbështetje të gjerë për përpjekjet e gatishmërisë ndaj pandemisë dhe kam në plan të shpenzoj shumë kohë duke i mbrojtur ato.”

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0