Nuk është më Singapori, ja cili është shteti me pasaportën më të fuqishme në botë - Business Magazine Albania

Nuk është më Singapori, ja cili është shteti me pasaportën më të fuqishme në botë


Nuk është më Singapori vendi me pasaportën më të fuqishme në botë. Në një renditje të fundit këtë vend e mban Japonia, pavarësisht numrit të madh të marrëveshjeve të nënshkruara nga të dy vendet këtë vit.

Të dy vendet ndanë vendet e para në Shkurt, me Japoninë që ishte sipër Singaporit në Mars.

Indeksi i pasaportave Henley rendit pasaportat sipas numrit të shteteve që mbajtësit e tyre mund të vizitojnë pa qenë nevoja për vizë, bazuar kryesisht në të dhënat nga Autoriteti Ndërkombëtar i Transportit Ajror (IATA). Ai përditësohet rregullisht për të pasqyruar ndryshimet në numrin e marrëveshjeve për heqjen e vizave midis vendeve.

Falë një ndryshimi të marrëveshjeve të nënshkruara që nga Maji pasaporta e Japonisë tani lejon qytetarët e saj të hyjnë në 190 vende dhe territore pa vizë. Singapori humbi vendin e parë nga vetëm një lokacion, për një total prej 189 vendesh.

Lexoni: Sa vlen pasaporta shqiptare?!

Në vendin e tretë ishte Gjermania, Franca dhe Korea e Jugut, me 188 destinacione të aksesueshme pa viza.

Indeksi gjithashtu identifikoi vendet me rritjen më të lartë të heqjes së vizave për qytetarët, përfshirë Kinën dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, që siguruan më shumë marrëveshje për heqjen e vizave nga të gjitha vendet këtë vit, njofton CNN.

Përsa i përket vendit tonë, Shqipëria renditet në vendin e 48-të, sepse tashmë shqiptarët mund të udhëtojnë pa viza në 114 vende të botës.

burimi: weforum

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0