Sa vlen pasaporta shqiptare?!

Sa vlen pasaporta shqiptare?!


Pasaporta është dokumenti i nevojshëm për udhëtimet ndërkombëtare. Por sa vlen pasaporta jonë?

Raporti i fundit i Henley & Partners tregon se Shqipëria renditet në vendin e 48-të në Botë përsa i përket vlerës së pasaportës së saj. Renditja bëhet në varësi të numrit të vendeve ku mund të udhëtohet vetëm me pasaportë, pa pasur nevojë për vizë.

Me pasaportën shqiptare mund të udhëtohet pa vizë në 114 shtete. Krahasuar me një vit më parë Shqipëria është përmirësuar tetë vende në renditje. Ajo ishte në vendin e 56-të.

Në renditje, fqinjët tanë nga Maqedonia, Mali i Zi dhe Bosnja  paraqiten më lart, duke treguar se me pasaportat e tyre, udhëtohet pa vizë në më shumë vende.

Ju mund të lexoni edhe: Cila është pasaporta më e fuqishme në botë?

Pasaporta më e vlefshme në Botë, është ajo e Japonisë. Japonezët kanë të drejtë të hyjnë pa vizë në 189 nga 218 shtete gjithsej. Gjermania renditet në vendin e dytë, ku ka zbritur edhe Singapori, të dyja vendet me 188 shtete.

Renditja behet në varësi të numrit të vendeve ku nuk nevojitet vizë. Kështu, në vend të tretë renditet disa shtete si Finlanda, Italia, Franca, Suedia etj. Ato kanë të njëjtin numër shtetesh që mund të vizitojnë vetëm me pasaportë.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0