Cila është pasaporta më e fuqishme në botë?

Cila është pasaporta më e fuqishme në botë?


Kombi i vogël i Singaporit tani ka pasaportën më të fuqishme në botë.

Sipas Indeksit të Pasaportave, që paraqet numrin e vendeve që bartësit e pasaportave mund të hyjnë pa viza ose e sigurojnë vizën pas mbërritjes, ata që zotërojnë një pasaportë të këtij shteti të Azisë mund t’i kalojnë kufijtë më lehtë.

Singapori renditet në vendin e parë si vendi që mund të vizitoj lirisht 159 shtetet me pasaportën që nuk kërkon një vizë.

Zelanda e Re dhe Australia kanë të njëjtin rezultat me 153.

Shqipëria renditet në vendin e 56-të, sepse tashmë shqiptarët mund të udhëtojnë pa viza në 96 vende të botës.

cila-eshte-pasaporta-e-fuqishme-ne-bote-businessmag

Ndërkohë, indeksi tregon rezultate të këqija për ata që zotërojnë pasaportë amerikane. Që prej emërimit të presidentit Trump, amerikanët janë bërë më pak të mirëpritur në të gjithë globin, me një rezultat prej 154 dhe prapa 18 vendeve të tjera.

Në fund të listës? Renditet Afganistani, me një rezultat prej 22.

Renditja e re e Top 10 Pasaportat më të Fuqishme:

1. 159 – Singapor

2. 158 – Gjermani

3. 157 – Suedia, Koreja e Jugut

4. 156 – Danimarka, Finlanda, Italia, Franca, Spanja, Norvegjia, Japonia, Mbretëria e Bashkuar

5. 155 – Luksemburgu, Zvicra, Holanda, Belgjika, Austria, Portugalia

6. 154 – Malajzia, Irlanda, Kanadaja, Shtetet e Bashkuara të Amerikës

7. 153 – Australia, Greqia, Zelanda e Re

8. 152 – Maltë, Republika Çeke, Islanda

9. 150 – Hungari

10. 149. Sllovenia, Sllovakia, Polonia, Lituania, Letonia

/PasaportIndex

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0