Njihuni me Xmail, produktin më të ri që po përpiqet të "perëndojë" Gmail! - Business Magazine Albania

Njihuni me Xmail, produktin më të ri që po përpiqet të “perëndojë” Gmail!

Njihuni me Xmail, produktin më të ri që po përpiqet të "perëndojë" Gmail!

Në kohët e fundit, një lajm i rremë ka qarkulluar në internet, duke pretenduar se Google do të mbyllë shërbimin e saj të emailit, Gmail, më 1 Gusht. Ky zë u përhap shpejt, por u zbulua si një mashtrim. Sakaq, Elon Musk ka shtuar intrigën duke njoftuar se po zhvillon një shërbim të ri të emailit të quajtur Xmail. Ky artikull synon të shqyrtojë pretendimin për mbylljen e Gmail, njoftimin për Xmail nga Musk, dhe sfidat që mund të hasë ky i fundit në këtë nismë.

Pavarësisht nga mesazhi viral që qarkullonte për mbylljen e Gmail nga Google këtë verë, ky lajm rezultoi të ishte një farsë e mirëorganizuar. E postuar në X (më parë i njohur si Twitter) me titullin se Google po planifikon të “perëndoje” Gmail, ky zë arriti t’i mashtrojë shumë njerëz. Mirëpo, të gjitha këto spekulime u hodhën poshtë kur u bë e qartë se Gmail nuk do të mbyllet më 1 Gusht.

 

Ndërkohë, Elon Musk, pronari dhe njeriu më i pasur në planet, ka hedhur një ide të re në tregun e emailit. Përmes një postimi në X, Musk konfirmoi se po zhvillon Xmail, duke u përgjigjur në pyetjen e një inxhinieri të sigurisë në X, Nate McGrady. Megjithatë, siç është tipike për Musk, pohimi “Po vjen” lë shumë hapësirë për interpretim dhe spekulim.

Lexo edhe:Gratë shqiptare sipërmarrëse: Pioniere të transformimit ekonomik

Rreziqet e sigurisë nga njoftimi i Musk për Xmail: Në një kohë kur zërat për mbylljen e Gmail vazhdojnë të jenë temë diskutimi, është e rëndësishme të ushtrohet kujdes ndaj çdo mesazhi që pretendon të ofrojë informacion rreth kësaj çështjeje ose rreth Xmail të Musk. Rreziku nga kriminelët kibernetikë që mund të përfitojnë nga konfuzioni për të përhapur mesazhe phishing me qëllime të dëmshme është i lartë.

Sfidat për Xmail: Musk përballet me një sfidë të madhe: ekzistenca e shërbimeve të tjera të emailit me emrin Xmail. Një kërkim i thjeshtë në Google tregon se të paktën tre shërbime të ndryshme përdorin këtë emër. Megjithatë, me fondet që disponon Musk, nuk është e pamundur që ai të zgjidhë çështjet ligjore për përdorimin e emrit. Megjithatë, është e diskutueshme nëse dhe kur do të shohim një shërbim të ri emaili nga Musk, veçanërisht duke marrë parasysh dominimin e Gmail në treg me rreth 2 miliardë llogari.

Njoftimi për Xmail nga Elon Musk ka rritur interesin dhe spekulimet rreth të ardhmes së shërbimeve të emailit. Megjithatë, sfidat ligjore dhe logjistike, së bashku me konkurrencën e fortë nga Gmail, bëjnë që rruga përpara për Xmail të jetë e mbushur me pasiguri. Pavarësisht kësaj, vëmendja që Musk arrin të tërheqë me ide të tilla inovative mbetet e pakonkurrueshme.

forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0