Njerëzit e suksesshëm i bëjnë këto 3 gjëra të dielën për një javë më të lumtur dhe pa stres - Business Magazine Albania

Njerëzit e suksesshëm i bëjnë këto 3 gjëra të dielën për një javë më të lumtur dhe pa stres

javë më të lumtur

Të gjithë jemi të njohur me frikën që vjen ndërsa e diela i afrohet fundit, edhe pas një fundjave pushimi, ju filloni të ndiheni të shqetësuar dhe të stresuar për punën ose përgjegjësitë me të cilat duhet të përballeni të hënën në mëngjes. 

“Mendjet tona tentojnë të luftojnë kundër detyrave që janë të paqarta, stresuese ose të mërzitshme, kështu që, sigurisht, ne duam ta shtyjmë të mendojmë për punën për aq kohë sa të jetë e mundur”, thotë eksperti i produktivitetit Chris Bailey për CNBC Make It. “Por zvarritja mund të krijojë më shumë stres të panevojshëm.” 

Nuk ka asnjë kurë magjike për këtë, por këto tre strategji, të rekomanduara nga Bailey, mund të ndihmojnë: 

Vendosni synimet për javën 

Sekreti është krijimi i një plani për javën në vazhdim, pasi Bailey thotë se, për shumicën prej nesh, ballafaqimi me paqartësitë shkakton stres dhe ankth. 

Teknika e tij e preferuar për t’u qetësuar në javën e ardhshme është “rregulli i tresheve”: listoni tre qëllime që dëshironi të arrini, qoftë në punë apo në jetën personale. Vendosja e qëllimeve të tilla ju lejon të “mendoni se si dëshironi të përqëndroni kohën, vëmendjen dhe energjinë tuaj”, shpjegon Bailey. “Atëherë ju mund të përshtatni detyrat tuaja të përditshme rreth arritjes së këtyre qëllimeve.” 

Krijoni një listë detyrash dhe një listë arritjesh

Bailey rekomandon mbajtjen e një liste të arritjeve dhe detyrave, më pas përditësimin e të dy listave çdo të dielë. Lista juaj e arritjeve duhet të nxjerrë në pah disa gjëra për të cilat jeni krenarë që i bëni javën më parë, pavarësisht nëse është ngritja nga shtrati apo udhëheqja e një prezantimi në punë, ndërsa listat e detyrave tuaja theksojnë pikat e rëndësishme “për të bërë” për javën në vazhdim. 

“Ne shpejt harrojmë atë që kemi arritur dhe përkundrazi fokusohemi në të gjitha gjërat që nuk kemi bërë ende,” thotë ai. “Por, duke marrë një moment për të përgëzuar veten për të gjithë përparimin që keni bërë dhe duke planifikuar përpara, mund të rrisë besimin tuaj dhe t’ju japë energji për javën e ardhshme.” 

Gjeni një ritual të kujdesit për veten 

“Rruga drejt produktivitetit kalon drejt e në qetësi, sepse nëse mund të ruajmë qetësinë tonë ndërkohë që kushtet e punës ose të jetës sonë po ndryshojnë, ne ende mund të realizojmë atë që duam,” thotë Bailey. 

Praktikimi i kujdesit për veten mund të na ndihmojë të përballojmë kohët e turbullta ose të lehtësojmë ndjenjat e ankthit.

Gjëja më e rëndësishme është të zhvilloni një plan të kujdesit për veten dhe t’i përmbaheni atij, në mënyrë që të keni diçka për të qetësuar çdo mendim negativ dhe të prisni me padurim çdo të dielë. 

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0